Druhý rok studia u konce

Uplynuly už téměř dva měsíce ode dne, kdy jsem dopsala závěrečnou zkoušku druhého roku mého bakalářského studia. Konec března jsem strávila psaním disertace týkající se vydávání osob do zemí, které porušují zákaz mučení ukotvený v mezinárodních úmluvách. Téma jsem si zvolila sama, ale přesto jsem do termínu odevzdání ztratila více vlasů a duševní pohody, než jsem původně předpokládala. Celý duben a část května jsem se připravovala na zbylé tři zkoušky, každá z nich měla rozsah dvou až čtyř esejí. Toto období jsem strávila na pěti metrech čtverečních svého pokoje na studentské koleji, pokud pomineme nákupy v Tescu. V nejbližší době obdržím výsledky a s napětím očekávám, jestli se zkoušejícím podařilo vyluštit moje poněkud nečitelné písmo.

Dvě zkoušky jsem psala v nezvykle krásném a uklidňujícím prostředí umělecké galerie, kterou míjím každý den při své cestě na kampus. Nachází se v parku Mile End a její prosklená přední stěna umožnuje výhled na hladkou hladinu malého jezera. V den zkoušek kontrastovala poklidná atmosféra galerie s nervózním hovorem studentů a šustěním papírů zaplněných po okraj poznámkami. U galerie se vytvářely hloučky studentů, v rukou podtrhané sbírky zákonů a většina s velkými kruhy pod očima. Ke zkouškám nás přišli podpořit profesoři, kteří nás daný předmětem během roku provázeli. Jejich přecházení po místnosti a pohledy do odpovědních listů však u studentů vyvolávaly spíše nervozitu než pocit jistoty. 
Den poté, co jsem napsala poslední zkoušku, jsem odletěla zpátky do České republiky, abych si vynahradila dubnovou absenci světla, pohybu, sociálního kontaktu a odpočinku. Nadcházející akademický rok jsem původně plánovala strávit v Nizozemsku, ale to letos ve výběru bohužel chybělo. Uvažovala jsem o alternativní nabídce strávit rok na Katolické univerzitě v belgické Lovani. Přes vysokou kvalitu této univerzity jsem z nabízených předmětů nedokázala sestavit rozvrh, který by mě zaujal natolik, abych si studium o rok prodloužila. V září proto zahájím svůj třetí a závěrečný rok bakalářského studia na Queen Mary a ráda bych pokračovala v magisterském studiu práva na některé z anglických univerzit.
V květnu jsme si volili předměty na příští rok a kromě povinné právní filosofie se nejvíce těším na veřejné mezinárodní právo. Také jsem se rozhodla pro další disertaci, zřejmě z nedostatku spánku a chvilkového poblouznění, tentokrát v rozsahu 15 000 slov. Nicméně se mi podařilo najít ochotného profesora, který na moji práci bude dohlížet, a fakulta schválila můj stránkový popis disertace. Vybrala jsem si téma z mezinárodního trestního práva. Přestože s touto oblastí zatím nejsem příliš obeznámena, beru to jako výzvu a těším se, co mi akademický rok 2019/2020 přinese. 
Chci poděkovat Nadaci The Kellner Family Foundation za podporu, bez které bych tento akademický rok nemohla dokončit.