Ahoj, přestěhovala jsem se na rok do Londýna!

Tento příspěvek jsem se rozhodla napsat v „Q&A“ formátu na základě otázek, kterými mě mí přátelé a rodina zahrnovali posledních pár měsíců. (Doufám, že tady najdete všechny odpovědi.)

Co vůbec děláš v Londýně?

Studuji. Letošní akademický rok (2020/21) jsem studentkou na King’s College London (KCL), jednoletý bakalářský obor primární péče. Proč jednoletý? Ve Velké Británii mohou studenti medicíny na rok přerušit studium, vystudovat jiný obor a za rok z něj dostat titul – v angličtině se tomuto roku říká „intercalation year“. Tyto jednoleté obory většinou souvisí s medicínskými obory, ale pak tu je i Imperial College London, která nabízí například obor management.

Jak můžeš získat bakalářský diplom jen po jednom roce studia?

Můj obor na KCL je speciálně upravený pro „intercalation“ studenty medicíny – všichni v mém oboru mají vystudované minimálně dva roky medicíny a dá se tedy říct, že se nám tyto roky počítají jako dva roky běžného bakalářského studia.

Takže nakonec skončíš s dvěma tituly?

Ano. Po tomto roce získám bakalářský titul z primární péče a až dostuduji medicínu, tak dostanu druhý bakalářský titul z medicíny a chirurgie (studenti medicíny britských lékařských fakult tradičně obdržují bakalářský titul MBChB, v České republice je MUDr. magisterským titulem).

Co to je „primární péče“?

Primární péče je část zdravotnického systému, se kterou se pacient obvykle dostane do kontaktu jako první, tedy praktiční lékaři nebo stomatologové. Letos tedy studuji strukturu primární péče ve Velké Británii, od managementu, po financování. V rámci oboru mám i každý týden jednodenní stáž u praktické lékařky. Na konci roku také odevzdáváme bakalářskou práci, stejně jako studenti třetích ročníků běžných programů.

Takže se příští rok vracíš do Sheffieldu?

Ano, příští léto se budu stěhovat zpět do Sheffieldu, kde nastoupím do čtvrtého ročníku medicíny.

Studuješ teď taky online?

Ano i ne. Přednášky se nám po prvních dvou týdnech přesunuly na online, ale jednodenní stáže máme (a budeme mít i teď přes lockdown) – za což jsem opravdu ráda!

Jak zvládáš lockdown v Londýně?

Kupodivu v pohodě! Upřímně řečeno, škola mi dává momentálně docela zabrat (nejsem zvyklá psát tolik esejí!). A co se týče mého sociálního života, tak tu mám skvělé spolubydlící a pár kamarádů ze střední školy a z Sheffieldu, takže je s kým chodit na pivo. (Když to zrovna není zakázané. J) Každý týden se snažíme se spolubydlícími něco podniknout, nyní to jsou filmové večery v našem obýváku, ale před lockdownem jsme ještě stihli navštívili galerii Tate Modern, ze které je následující fotografie.

Abych to všechno shrnula, daří se mi tu moc dobře a bydlet v Londýně během pandemie je opravdu zkušenost, kterou v životě už asi nikdy nezažiju, takže dobrodružství vstříc!

 

 

Ahoj, přestěhovala jsem se na rok do Londýna!
Ahoj, přestěhovala jsem se na rok do Londýna!