Matylda

Postřehy z prvního půlroku v Holandsku

Matylda

Vždycky jsem považovala Čechy za přímé lidi, kteří se většinou nechtějí zaobírat a zdržovat zdvořilými frázemi a jdou přímo k jádru věci. V Holandsku začínám mít pocit, že jejich řeč možná tento typ frází ani neobsahuje.

Paradoxem je, že lidé pracující ve službách jsou velice shovívaví, ale jakmile se s Holanďany spřátelíte víc, vaše ego může utržit rány. Ale neberte mě špatně, Holanďané svoji přímost považují ze největší národní kvalitu a já s nimi v podstatě souhlasím… ...většinou. Alespoň máte jistotu, že vás nepomlouvají, protože to považují za stejnou ztrátu času jako používání zdvořilostí.

Myslím, že ani nejde psát o Holandsku a nezmínit se o počasí. Upřímně už mě přestalo překvapovat, že někdy je tu vítr natolik silný, až lidé padají ze svých kol po cestě do práce. Ale to už je holt daň za udržitelnou energii. Také není výjimkou chodit na přednášky úplně promočený, protože intenzita srážek je velice těžko předvídatelná a používat deštník se vzhledem k větru moc nevyplatí. Takže všichni sedíme mokří v posluchárně s vědomím, že veškeré naše snahy, co se týče vzhledu, přišly vniveč; make-up smytý deštěm a vlasy zplihlé.

Asi vás nepřekvapí, že kolo je nedílnou součástí každého správného Holanďana. V podstatě funguje jako další končetina. Upřímně si ani nedokážou představit, že by si někdo, kdo je při smyslech, dobrovolně vybral jít pešky před jízdou na kole. Několikrát jsem se svým holandským kamarádům snažila vysvětlit mnohé benefity chůze, ale zjevně neúspěšně.

kolo

Sama bych neřekla, že mám ke kolům negativní vztah, jenom nechci, aby na něm závisela moje veškerá existence. Někdy mám pocit, že si místní vozí na kole celý svůj život. Je totiž relativně standardní vidět „cyklistu“ s batohem na břiše, na zádech, na nosiči připevněnou obrovskou tašku, zatímco se nedrží řídítek a elegantně přikusuje bagetu.

Bageta je taky to jediné, co mohou přikusovat, protože chleba tu nestojí za nic. Řekla bych, že dobrý chléb je jedna z věcí, která zahraničním studentům chybí nejvíce, protože je předmětem mnoha našich vášnivých diskuzí. Přijde mi velmi překvapivé, že nemají dobrý chléb, vzhledem k tomu že pečivo konzumují s pravidelností třikrát až čtyřikrát denně. Toast se sýrem je Holanďanův denní chleba; doslova.

Zkrátka Nizozemsko si každý zamiluje, a pokud ne, nebojte se to říct... …čím upřímnější jste, tím větší jste Holanďan.

Každopádně vzhledem k mé povaze a výchově jsem si pro své studium lepší zemi vybrat nemohla.