background image

Matylda Stella Mužátková

Naše stipendistka od roku 2023
Mužátková Matylda Stella
Mužátková Matylda Stella

Univerzita

Wageningen University & Research

Obor

Marine Science

Kontakt

matyldastellam@gmail.com

Do země sýrů a tulipánů

Od září začínám studovat v Nizozemsku na Wageningen University and Research, což považuji za splnění jednoho z mých velkých životních snů. Wageningen University jsem si vybrala především z toho důvodu, že je v žebříčcích hodnocena jako jedna z nejlepších pro studium ekologie a environmentalistiky. Environmentalistice se již teď věnuji ve svém volném čase prací pro studentský environmentální klub Fireflies for Better Days. Svým studiem na univerzitě chci přinášet obohacení tomuto klubu. Zvolila jsem si obor Marine Sciences zabývající se především ekologickými vztahy v rámci mořského ekosystému a také jeho udržitelnějším využíváním lidmi. Věřím, že důraz na udržitelnost bude ve všech oblastech lidského života narůstat a já budu moci k této změně skutečně přispět. Ale nebudu lhát, gouda k mému rozhodnutí výrazně přispěla.

Kdybych mohla změnit jednu věc …

Kdybych měla naprostou volnost změnit jednu věc týkající se mého oboru, tak by to bylo vnímání tohoto oboru společností. Environmentalistika, ekologie, obecně ochrana přírody, a především tedy lidé, kteří se jí zabývají, jsou často společností souzeni a považováni za blázny. Existuje tu určité stigma, kterého se dá jen těžko zbavit. Neříkám, že musíme se vším v rámci ochrany přírody souhlasit, ale dejme prosím šanci lidem, kteří se na současné celosvětové problémy snaží dívat komplexně a přinášet opravdovou změnu. Problémy naší planety jsou problémy nás všech. Tak se přestaňme tvářit, že se nás to netýká!

Pár slov ke středoškolákům

Asi si nemohu úplně dovolit radit středoškolákům, protože sama jsem odmaturovala teprve nedávno a do Holandska odjíždím až za pár dnů. Pravdou ale je, že velká část práce člověka čeká už během střední školy a před odjezdem. Jediné, co můžu doporučit, je obrnit se trpělivostí, pevnou vůlí a dobrými lidmi, kteří vás v těžkých chvílích podrží. Za dosažením jakéhokoli snu stojí také spousta práce, ale to není úplně motivační, nemyslíte?

A pamatujte, strach z neznáma má někdy každý a odvaha je nastavení mysli.