Logická olympiáda PSP

Logická olympiáda opět za podpory školy Open Gate a rodinné nadace Kellnerových

Logická olympiáda PSP

Rozvíjet logické uvažování člověk může už od dětství. Že to jde i hravou formou, ukazuje už 16. rokem Logická olympiáda, tradiční soutěž pro děti a mládež, kterou pořádá Mensa Česko a jejímiž dlouholetými partnery jsou Nadace The Kellner Family Foundation a škola Open Gate. Zájemci se mohou do tohoto klání hlásit až do 30. září.

Logika je lidská schopnost řešit i složité problémy a dělat promyšlená rozhodnutí. I proto v Logické olympiádě nerozhodují nabiflované znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. To je důležité pro úspěch nejen ve škole, ale zejména v běžném životě. Úlohy, které musejí účastníci vyřešit, vyžadují samostatný přístup a určitou schopnost kreativity.

Desítky tisíc zájemců

Zájem o účast v posledních letech neustále roste. „Máme vysoké procento soutěžících, kteří se do Logické olympiády hlásí pravidelně každý rok. Už teď máme zaregistrovaných více než 23 tisíc dětí,“ oznámila koordinátorka soutěže Lucie Měchurová z Mensa Česko.

Zájemci se mohou hlásit do konce září na webu soutěže. Registrace je zdarma.

Soutěž pomáhá podle organizátorů nejen objevovat skryté talenty, ale umožňuje dětem a mladým také kontakt s lidmi podobných zájmů napříč celou republikou i další rozvoj jejich nadání. „V roce 2022 v Logické olympiádě soutěžilo 96 tisíc dětí, letos bychom chtěli překonat hranici 100 tisíc,“ popsala Měchurová ambice pořadatelů z Mensy.

Ujistila, že na takový počet účastníků je celý organizační tým dobrovolníků připraven. Do aktuálně celosvětově největší mensovní soutěže pro děti a mládež se stále častěji hlásí nejen jednotlivci, ale i celé třídy.

I ředitelka školy Open Gate v Babicích u Prahy Petra Dobešová potvrdila, že se díky olympiádě každoročně daří objevit nové talenty.

„Rozvoj talentů u žáků a studentů je dovednost, na které si v Open Gate opravdu zakládáme. Logická olympiáda je doslova líheň dětí, které chceme přilákat do svých řad. Jsou totiž zvídavé a dělá jim radost objevovat nové způsoby řešení úkolů. Zároveň dáváme podporou soutěže vědět, že díky motivaci a velkorysým sociálním stipendiím od nadace Kellnerových mohou na naší škole studovat i děti z rodin, které by si nemohly dovolit platit školné,“ konstatovala Dobešová, která je spolu s rodinnou nadací Kellnerových dlouholetým partnerem olympiády.

Základní kolo soutěže absolvují všechny věkové kategorie online v průběhu října. Úspěšní řešitelé z kategorií A, B a C se pak sejdou již prezenčně na krajských kolech 3. listopadu. Ty nejlepší čeká 4. prosince finále na půdě Poslanecké sněmovny - a také lákavé ceny v podobě elektroniky a deskových her.