Top 5 investorů do vzdělání

Petr Kellner, Open Gate
Největším projektem českých miliardářů je bezpochyby škola Open Gate, za níž stojí manželé Renáta a Petr Kellnerovi. V tomto případě ovšem nejde o klasickou investici, protože společnost Open Gate prodělává. Například v uplynulém roce přesáhla ztráta 41 milionů korun a o rok dříve dosáhla zhruba 151 milionů korun. Nejbohatší Čech a vládce skupiny PPF Kellner společně s manželkou jednoduše nasměroval své filantropické úsilí do oblasti vzdělávání. A to skutečně velkoryse.

Na projekt Open Gate již Kellnerovi vynaložili téměř 850 milionů korun z celkové částky jedné miliardy, kterou věnovali na rozvoj českého vzdělávání. „Počáteční investice do vybudování areálu školy byla 250 milionů korun,“ dodává Jitka Tkadlecová z Open Gate. V areálu, který se nachází v Babicích, je základní škola a osmileté gymnázium. Školné pro žáky základní školy je 180 tisíc ročně a pro studenty gymnázia 236 tisíc, pokud jde o denní studenty. Když bydlí na kolejích gymnázia, blíží se školné půl milionu korun. Za to Open Gate nabízí mimořádné vybavení: bazén, hřiště s atletickou dráhou, krytou sportovní halu, knihovnu nebo například koňskou farmu. Studenti mají možnost složit mezinárodní maturitu. Na škole přitom studují nejen děti z bohatých rodin, které si mohou školné dovolit, ale rovněž sociálně znevýhodněné děti. A to díky sociálním stipendiím, které poskytuje Nadace Kellner Family Foundation. „Sociální stipendium má formu částečné nebo plné úhrady školného za studium na kolejním osmiletém gymnáziu Open Gate,“ uvádí Tkadlecová. O stipendium mohou požádat studenti vyrůstající v dětských domovech nebo jiné náhradní rodinné péči a také ti, kteří pocházejí ze sociálně slabých rodin.

Celkový počet gymnazistů je 280, přičemž 126 je jich na kolejích. „A z nich je 96 podporovaných nadací,“ vyčísluje Tkadlecová. V uplynulém školním roce šlo o částku okolo čtyřiceti milionů korun, což je suma, která míří na stipendia dlouhodobě. Od založení nadace v roce 2005 totiž získalo její stipendium již 308 studentů. Absolventi Open Gate ale zatím příliš neposílili řady skupiny PPF. „Za dobu existence osmiletého gymnázia Open Gate pracovalo nebo pracuje ve společnostech skupiny PPF sedm absolventů,“ říká Tkadlecová. Nadace rodiny Kellnerových ale nepodporuje jen studenty své školy, ale uděluje stipendia rovněž na studia na zahraničních univerzitách a finančně pomáhá také českým vědcům a pedagogům.

Petr Kellner původně plánoval, že úspěšný školní projekt z Babic zopakuje v Praze. Základní škola a osmileté gymnázium Open Gate II měly vzniknout na pozemku po zbouraném hotelu Praha letos. Loni však rodinná nadace Kellnera a jeho manželky Renáty překvapivě oznámila, že místo školy udělá na parcele u Evropské ulice jen venkovní galerii. „V České republice se stále více omezuje možnost vzniku nových soukromých gymnázií. Například vládní strategie rozvoje středního školství nepočítá s jejich další podporou. Za této situace je mnohem reálnější uskutečnit projekt na vybudování veřejně přístupného neziskového kulturního prostoru,“ zdůvodnila tehdy v tiskovém prohlášení nadace svůj krok. S omezením vzniku nových víceletých gymnázií počítá vládní strategie Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Podle tohoto dokumentu se nemá zvyšovat kapacita šesti- a osmiletých gymnázií, a to bez ohledu na jejich zřizovatele.

Ivan Chrenko, Leaf Academy
Podobný krok jako Kellnerovi s Open Gate udělal i slovenský miliardář a majitel developerské skupiny HB Reavis Ivan Chrenko. Ten stojí v čele zhruba deseti dárců, kteří přede dvěma lety založili Leaf Academy. Jde o střední internátní školu zřízenou neziskovou organizací se sídlem v USA, což znamená, že pro ni nejsou závazné slovenské osnovy. Nedostává tak ovšem ani podporu od státu, což se projevuje na výši školného – to činí ročně 21 400 eur. Škola však uvádí, že každý student zatím dostal stipendium. Studenti, kteří dosáhnou na jeho horní hranici, pak platí jen 400 eur ročně. Plné stipendium Leaf Academy neposkytuje. „Jsme přesvědčení, že pro motivaci studentů a jejich výkon je důležité, že jejich rodina přispívá nějakou částkou na vzdělání,“ uvedl pro server eduworld.sk ředitel školy Matej Sapák a dodal: „Výzkumy potvrzují, že tito studenti potom ke studiu přistupují odpovědněji a jejich výsledky jsou lepší.“

Dlouhodobým záměrem školy je výchova k „lídrovství“. Studenti pracují v týmech na reálných projektech, které zadávají firmy nebo start-upy. Škola nabízí dvou- nebo čtyřletý studijní program. Ten má studenty připravit na získání mezinárodně uznávaného diplomu AP International Diploma nebo AP Capstone Diploma. Zatím škola sídlí v centru Bratislavy v bývalé budově portugalského velvyslanectví, ale plány Chrenka & spol. jsou mnohem větší. Dlouhodobým záměrem je vybudovat třicet kilometrů od Bratislavy v blízkosti obce Vištuk na šedesáti hektarech nový školní kampus. Ten by se měl otevřít v roce 2020. Navštěvovat by ho mohly stovky studentů.

Vladimír Schmalz, Edua Group
Velký byznys se vzděláváním rozvinul bývalý akviziční šéf ČEZ Vladimír Schmalz. Se svými partnery se pustil do nákupů soukromých škol. Na tomto základě vznikla Edua Group. „Společnost se vyvíjí, nastupuje nová generace, vznikají nová zaměstnání a profese. Vzdělávání je díky tomu velmi atraktivní obor, který ve spojení s technologiemi prochází obrovskou proměnou,“ řekl Schmalz již dříve v rozhovoru pro deník E15. Zároveň byl podle něho ovšem byznys se vzděláváním dosud velmi roztříštěný. „Určitě tu konsolidační příběh možný je,“ dodal většinová majitel Edua Group. Naposledy na začátku letošního léta skupina spolkla společnost James Cook Languages. To je největší český poskytovatel firemní jazykové výuky. Součástí akvizice byly i pobočky v Polsku a na Slovensku. „Nová akvizice podporuje naši vizi vytvořit jednotný a efektivní systém celoživotního vzdělávání, na který se naši klienti budou moci spolehnout v každé etapě svého studia nebo kariérního rozvoje,“ komentoval Schmalz přírůstek do skupiny.

Z Edua Group se díky nákupům konkurence stala největší vzdělávací skupina v České republice. Zajišťuje jazykové kurzy, pomaturitní vzdělávání, manažerská školení, odborné kurzy a semináře. Spolu s James Cook Languages jsou součástí skupiny ještě značky Tutor, Caledonian School, Top Vision, Digiskills.cz, Jipka a BridgeWaterBlu. Ve skupině se ročně vzdělává 36 tisíc lidí za asistence dvou tisíc lektorů. Do několika let má skupina v tržbách překonat jednu miliardu korun ročně.

Martin Roman, PORG
Nepřehlédnutelnou postavou ve vzdělávání je někdejší generální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman. Jeho největším projektem v této sféře jsou základní školy a gymnázium PORG. V Praze se již PORG rozšířil do dvou lokalit. Školy provozuje v Libni a v Krči. Další pobočku má v Ostravě. Podobně jako u Petra Kellnera ale nemají Romanovy aktivity ve výuce investiční charakter. „PORG je obecně prospěšná společnost čili peníze proudí jen jedním směrem – dovnitř. Ven z podstaty právní formy prostě proudit nemohou,“ řekl v rozhovoru pro magazín E15 Premium Martin Roman. Celkové investice Romana do vzdělávání již převýšily sto milionů korun. Na tolik vyčíslil prvotní vklad do školy PORG. Dalších 40 milionů korun převedl do svého charitativního projektu Čtení pomáhá. Jeho cílem je přitáhnout děti ke knížkám. Vzdělávací projekty financuje bývalý šéf polostátního energetického obra přes nadaci Martina Romana. Za minulý rok podpořila osmatřicet projektů.

Peter Krištofovič, PK Academy
Ve vzdělávání našel svou parketu rovněž slovenský byznysmen Peter Krištofovič. Spolumajitel investiční skupiny Arca Capital prorazil v oboru se svou vzdělávací společností PK Academy. Zaměřuje se na kurzy určené pro malé a střední podnikatele. „Mým cílem je udělat nejrychleji rostoucí školitelskou firmu v tomto segmentu v Česku a na Slovensku,“ popsal Krištofovič své ambice v rozhovoru pro deník E15. Na rozdíl například od Martina Romana je za investicí Petera Krištofoviče do kurzů pro podnikatele byznysový plán. Všeprostupující digitalizace, automatizace a nástup robotů totiž povedou k tlaku na pracovní místa. „Když se podíváte na socioekonomický vývoj, na dění ve světě a promítnete si to deset let dopředu, uvidíte, že výrazně vzroste hodnota vzdělání. Systém školství, jak ho známe dnes, zkolabuje. Chci být připraven se zasíťovanou institucí, která poskytne alternativní formu vzdělávání,“ říká Krištofovič.

***

1 MILIARDU KORUN už investoval do rozvoje českého vzdělávání nejbohatší Čech Petr Kellner.

7 ABSOLVENTŮ Kellnerovy školy Open Gate pracovalo nebo pracuje ve společnostech skupiny PPF.

100 MILIONŮ KORUN převýšily celkové investice Martina Romana do vzdělávání.

Autor | Vladan Gallistl

Další články z médií

Všechny aktuality