Logická olympiáda PSP

Vítězi Logické olympiády se stali Richard Dobíšek, Vít Přibyl a Daniel Čief

Logická olympiáda PSP

Ve finále 16. ročníku Logické olympiády, do kterého se poprvé přihlásilo přes 100 tisíc soutěžících, si nejlépe vedli Richard Dobíšek, Vít Přibyl a Daniel Čief. Na půdě Poslanecké sněmovny řešilo logické úlohy finálového kola 192 chlapců a dívek. Do příštích let chystá organizátor soutěže novinku v podobě kategorie D pro dospělé.

V pondělí 4. prosince se uskutečnilo finále soutěže Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa Česko. Do soutěže se letos zaregistrovalo rekordních 101 296 chlapců a dívek z takřka 4000 mateřských, základních a středních škol z celého Česka. Po úspěšném absolvování online základního kola a krajských kol se do finále probojovalo celkem 195 dětí rozdělených do třech věkových kategorií.

Během celého dne 192 dorazivších finalistů řešilo různorodé logické úlohy. Po tradičním písemném a promítaném testu na ně čekaly dva nové moduly: úlohy s názvem Reaktory propojující verbální schopnosti s logickým myšlením, následně pak test zaměřený na prostorovou orientaci a logické myšlení.

Nejlépe se dařilo žákům z Prahy. Vítězem se v kategorii C, tj. střední školy, stal Richard Dobíšek z Mensa gymnázia, s testy v kategorii B (2. stupeň ZŠ) si nejlépe poradil Vít Přibyl z Gymnázia Špitálská a v nejmladší kategorii A (1. stupeň ZŠ) zvítězil Daniel Čief ze ZŠ Ke Kateřinkám.

„Ačkoli jsou všichni vítězové z pražských škol, na stupních vítězů je vidět, že nadaní logici jsou napříč celou naší republikou. Mezi letošními medailisty se objevují už tradiční jména soutěžících, kteří už zakusili dobré výsledky v krajských kolech nebo i ve finále. A objevují se i nová jména, za což jsme vždycky rádi,“ okomentovala výsledky koordinátorka soutěže Lucie Měchurová.

Výsledky finále Logické olympiády 2023 podle kategorií:

Kategorie A
1. Daniel Čief, ZŠ Ke Kateřinkám, Praha 4 
2. Otakar Vintr, ZŠ Zlín-Malenovice
3. Jan Rumánek, ZŠ Donovalská, Praha 4

Kategorie B
1. Vít Přibyl, Gymnázium Špitálská, Praha 9 
2. Dan Školař, ZŠ Březová 
3. Matěj Kmínek, Gymnázium Česká, České Budějovice

Kategorie C
1. Richard Dobíšek, Mensa gymnázium, Praha 6 
2. Lukáš Poul, Gymnázium B. Němcové, Hradec Králové 
3. Martin Bryja, Gymnázium Kapitána Jaroše, Brno

Nejlepší řešitelé klání, které pomáhá vypátrat často i skryté talenty, si odnesli ceny v podobě deskových her a elektroniky, ti úplně nejlepší notebooky.

I letos byly generálními partnery Logické olympiády nadace rodiny Kellnerových a škola Open Gate v Babicích u Prahy. Soutěž rovněž podpořilo ministerstvo školství, společnost Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně mnoha krajů a měst. Mediálními partnery jsou Novinky a Právo.

„Na gymnáziu Open Gate máme hned několik studentů, kteří naši školu objevili právě díky Logické olympiádě. Pro mě osobně je vždy zážitek, když vidím děti, jak si lámou hlavu s náročnými úlohami a v přestávkách pak na chodbách nadšeně diskutují o tom, jestli našly správné řešení,“ sdělila Petra Dobešová, ředitelka školy Open Gate a členka správní rady Nadace The Kellner Family Foundation.

Na gymnáziu Open Gate máme hned několik studentů, kteří naši školu objevili právě díky Logické olympiádě. Pro mě osobně je vždy zážitek, když vidím děti, jak si lámou hlavu s náročnými úlohami a v přestávkách pak na chodbách nadšeně diskutují o tom, jestli našly správné řešení.
Petra Dobešová

Petra Dobešová

členka správní rady

Budoucí kategorie pro dospělé

Pořadatelé z Mensy Česko chystají velkou novinku, a to spuštění Logické olympiády pro kategorii D, tedy dospělé. Ta by v budoucnu měla probíhat vždy s půlročním odstupem od soutěže pro děti a mládež. Mladí soutěžící z této kategorie však nebudou vyřazeni.

„Už několik let registrujeme poptávku po soutěži také pro dospělé. Letos jsme si vyzkoušeli, že s týmem dobrovolníků dokážeme zorganizovat soutěž pro více než sto tisíc lidí a máme tak kapacity spustit i tuto novou část, ve které se budou moct utkat nejen dospělí mezi sebou, ale také třeba rodiče s dětmi. Bude to takový mezigenerační souboj,“ poznamenala Měchurová s tím, že nová kategorie D nebude nijak věkově omezena.