Aktuality| Příběh ZŠ Zdice - 4. díl - Zkoušíme a jde...

Příběh ZŠ Zdice - 4. díl - Zkoušíme a jde to!

14. srpna 2018 Pět let základní školy Zdice v projektu Pomáháme školám k úspěchu pohledem její ředitelky Evy Fiřtové.

Při hodnocení druhého roku jsem od mnohých kolegů slyšela, že máme velké tempo, hodně akcí, vzdělávání, že potřebují více času si vše vyzkoušet a zažít. Dali jsme si proto jako vedení školy závazek, že rozumně odhadneme jednotlivé aktivity, „nepřepálíme“ začátek roku a v klidnější atmosféře budeme pokračovat v průběhu celého roku. Nejsem si jistá, že se nám to podařilo, tempo pokračovalo, ale řada kolegů řekla, že už cítí větší prostor k zažití všeho nového.

Dál pokračovala spolupráce učitelů, spolupráce s konzultantkou, absolvovali jsme další společné vzdělávání. Kurz Zkušeností k respektování byl důležitým krokem, který jsme potřebovali udělat, abychom se zlepšovali v komunikaci s žáky a zlepšovali klima tříd.

Je třeba zmínit, že i my jako vedení jsme prošli velkou školou. Neustále jsme byli konfrontováni s tím, co je dobré a co bychom ještě potřebovali a na druhé straně s tím, co uneseme my i naši učitelé. A kromě toho jsme se také snažili přecházet od řízení k vedení lidí, vyrovnávali se s kritikou, některými negativními názory a přece jen i s únavou. Hodně nám pomáhaly společné akce jako akademie a vánoční trhy, ale i akce neoficiální jako různé večírky. Nemohu zapomenout na vyhlašování „brzdy roku“ – cenu pro učitele, který nejvíce řeční na pedagogické radě, nebo tzv. „frustrační píseň“ PŠÚ song. Zdá se to být nedůležité, ale pomáhalo nám to.

Třetí rok jsme opět zakončili společným výjezdem, hodnocením a tvorbou nového PPRŠ. Musím přiznat, že druhý a třetí rok opravdu prověřil moji odolnost, opravdovost odhodlání být ředitelkou a vést školu.

Na konci druhého roku mne zřizovatel poslal do konkurzu s odůvodněním, že potřebuje zjistit zájem o místo ředitelky školy. Cítila jsem to jako opovržení prací celé školy a veškerou činností v projektu Pomáháme školám k úspěchu. Naštěstí to tak chápali i kantoři a postavili se za mne.  Za půl roku přišla další zkouška, zlomila jsem si na lyžích nohu v krčku, dva měsíce jsem nesměla chodit. Kolegové mne opět podrželi, porady byly u mne v kuchyni - důležité spíš pro mne, než pro ně…

 


Letní seriál

„Příběh naší školy, aneb pět let základní školy Zdice v projektu Pomáháme školám k úspěchu“ sepsala ředitelka ZŠ Zdice Eva Fiřtová. Vypráví v něm, jak probíhalo zapojení jejich školy do projektu PŠÚ, a jak těchto pět let vnímala ona sama. Každý týden zveřejníme jednu část z tohoto šestidílného seriálu.

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.