Dětský domov v Boršově sleduje Ježíšek

Šedesát let existence oslavil Dětský domov v Boršově nad Vltavou. Prošly jím tisíce dětí, kterým se první kroky do života nevydařily. Ředitel domova Miroslav Kouřil přibližuje život v jeho zdech.

Vánoce. Pro většinu svátky rodiny. Ředitel Dětského domova v Boršově nad Vltavou Miroslav Kouřil prohlíží v pracovně obrázky a dekorace. Udělaly je tu děti, které se k rodičům dostanou v lepším případě občas na propustku. Zažily týrání, přišly z tragických sociálních poměrů. V pátek 20. prosince se sejdou u vánočního stromečku. Vlastnoručně vyrobená přání už rozeslaly na důležité adresy. Sponzorům. Stejně jako každý rok.

Kolik zde máte dětí?
Kapacita 32 míst je stále naplněna. Jsou ve čtyřech skupinách a ve věku od tří do 18 let. Pokud jsou tady sourozenci, jsou umístěni společně.

Neskončí v osmnácti na ulici bez zázemí a bez orientace?
Pokud jim skončí ústavní výchova a dál studují nebo se učí, a pokud chtějí, podepíšou s námi smlouvu o dalším pobytu. Pak mohou zůstat při plném zabezpečení až do konce studia.

Nakonec stejně odejdou do společnosti, která je někdy tvrdá.
Snažíme se s nimi být dál v kontaktu. Pomáháme jim hledat práci a bydlení. Doporučujeme obory, o které je na pracovním trhu zájem. Vždy za nimi stojíme jako garanti. Musím upřesnit, že mnoho dětí je tu dočasně, mají příbuzné nebo jejich rodiče jenom procházeli přechodně krizí.

Asi bychom si měli vysvětlit, že nejste polepšovna.
Aby se k nám dítě dostalo, je to vždy rozhodnutí soudu. Ten může nařízení také zrušit. Tipujeme vhodné klienty do pěstounské péče, spolupracujeme se sociálními pracovníky. Vše směřuje k tomu, aby se původní rodina dostala na úroveň, že se jí dítě vrátí.

Na svých webových stránkách píšete, cituji: "Jsou mezi námi někteří, co měli v životě smůlu."
Vždycky je tu zavinění rodiny. Ne dětí. Jejich biologičtí rodiče jsou třeba ve vězení, v psychiatrických léčebnách, zadlužení. Hlavním důvodem není chudoba.

Mám za to, že chudoba spouští kriminalitu, alkoholismus. Jevy, kterými pak trpí děti.
Samotná chudoba příčinou odebrání dětí většinou není. Klasický příklad: Rodiče alkoholici, gambleři. Přijdou o práci, o bydlení, nakonec o děti.

Mohou navštěvovat svoji rodinu?
To podporujeme. Záleží na tom, jestli kontakt nezakázal soud nebo jestli vůbec rodiče mají. Většinou se domů těší.

Některé děti tady zřejmě na Vánoce zůstávají.
Pro některé jsme jediná rodina. Jinak se snažíme kontaktovat je nejen s rodiči, ale třeba i příbuznými. Slavíme Ježíška v pátek, na pobyty pak odjíždějí v sobotu. Vracejí se individuálně. Děti, které zůstávají, slaví Štědrý den normálně 24. prosince. Většinou si uděláme společný program. Scénky, hudba, zpívání. Mívali jsme tu i hudebně nadané, takže se u stromečku sešlo několik muzikantů.

Děti jsou budoucnost. Jak ji vidíte u vás? Vzpomínám, že jste tu měli úspěšného studenta univerzity v Londýně.
Máme tu chlapce, který se vyučil obráběčem a teď si dělá nástavbu. Protože je šikovný, vybrala si ho firma, má s ní smlouvu. Bude teď maturovat a rozhoduje se, jestli nepůjde na vysokou. Chlapec, o kterém jste mluvil, už má titul bakaláře. Studoval v Londýně obor management a nyní pracuje v Číně. Dělal gymnázium i univerzitu s podporou nadace Petra Kellnera, která dává granty nadaným a sociálně slabým dětem.

(autor: Antonín Pelíšek)

Zdroj: 5plus2 http://www.5plus2.cz/56717/detsky-domov-v-borsove-sleduje-jezisek

Další články z médií

Všechny aktuality