background image

Veronika Dolejší

Naše stipendistka od roku 2022
Veronika Dolejší
Veronika Dolejší

Univerzita

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, CZ

Obor

Speciální pedagogika

Rodné město

Milovice

Kontakt

veronika.dolejsi2001@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2021

Radost z porozumění

Již během studia na nižším gymnáziu jsem si začala uvědomovat, že mě baví přemýšlet nad tím, jak se ostatní lidé cítí, jak přemýšlejí a proč se určitým způsobem chovají. Sledovala jsem rozdíly mezi svou školou a jinými, zajímala se o různé světové kultury, snažila se porozumět třídní dynamice. Ze všeho nejvíce jsem měla radost, když mi některý z přátel projevil důvěru, svěřil se mi a já jim mohla naslouchat. Často jsem přemýšlela nad tím, proč je více lidí, kteří potřebují vyslechnout, než těch, kteří by byli ochotni naslouchat. A i když jsem vždy byla spíše uzavřená a nešikovná ve vztazích, tak mě touha po porozumění ostatním a po naplnění té tak přehlížené potřeby motivovala k práci na sobě a k ambici stát se psychologem a možná terapeutem.

Všude dobře, doma nejlíp

V České republice je ale zájem o obor psychologie tak velký, že nemá obdoby kdekoli jinde, a je neskutečně těžké se na něj dostat. Proto jsem se rozhodla začít po maturitě jednoročním pobytem ve Švédsku, kde jsem nabírala jak životní, tak profesní zkušenosti jako pečovatelka v soukromé firmě domácí péče. Rok v zahraničí mi poskytl čas odpočinku a dal mi jistotu, že se chci vrátit domů. Skoro každému bych tzv. gap year v zahraničí vřele doporučila.

Po návratu do Česka jsem se začala intenzivně připravovat na příjímací řízení na obor psychologie, protože k přijetí je potřeba širokých znalostí a širokého portfolia s přečtenou literaturou a potvrzeními o praxích. Mezitím jsem však nastoupila na obor Speciální pedagogika na Univerzitě Karlově, kde jsem získala úhel pohledu a zkušenosti, které jistě obohatí má budoucí studia. Psychologie totiž může být občas velmi teoretická, a tak je skvělé mít možnost zkombinovat přípravu na příjímací testy a učit se být pozorná i k těm nejslabším z nás.

Po roce v zahraničí a dalším roce na univerzitě doma, se už nemůžu dočkat studia svého vysněného oboru na Karlově univerzitě. Každá země a její systém mají své plusy a minusy, ale Univerzita Karlova nabízí opravdu mnoho a díky své světoznámosti otevírá dveře do zahraničí. Mezi přednosti Katedry psychologie patří i individuálnější přístup, který jsem mohla zažít již u ústního kola příjímací zkoušky. Těším se na náročnou a přitom tolik důležitou teorii, kterou je naše katedra známá, i na poznávání systému psychosociální péče v ČR skrze různé zajímavé praxe.

O krok dál!

Svět psychosociálních věd je opravdu rozmanitý, a je v něm jak prostor pro tiché experimentátory, tak i pro srdečné pečující terapeuty a další. Mě osobně láká práce se samotnými kolegy pomocí systému supervizí a regulace. Vidím totiž velký potenciál ve zlepšování kvality psychoterapeutické péče, systému v psychosociálním sektoru a třeba i duchovní péče. I když je to běh na dlouhou trať, tak právě proto jsem se rozhodla studovat, získat zkušenosti v psychoterapii a jít ještě o krok dál a vzdělávat, abych nejen mohla sama pomáhat jednotlivcům, ale aby ti lidé, do kterých budu investovat, mohli pomáhat více a ještě lépe než já sama.