background image

Veronika Dolejší

Naše stipendistka od roku 2022
Veronika Dolejší
Veronika Dolejší

Střední škola

Open Gate

Univerzita

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, CZ

Obor

Speciální pedagogika

Rodné město

Milovice

Kontakt

veronika.dolejsi2001@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2021

Radost z porozumění

Již během studia na nižším gymnáziu jsem si začala uvědomovat, že mě baví přemýšlet nad tím, jak se ostatní lidé cítí, jak přemýšlejí a proč se určitým způsobem chovají. Sledovala jsem rozdíly mezi svou školou a jinými, zajímala se o různé světové kultury, snažila se porozumět třídní dynamice. Ze všeho nejvíce jsem měla radost, když mi některý z přátel projevil důvěru, svěřil se mi a já jim mohla naslouchat. Často jsem přemýšlela nad tím, proč je více lidí, kteří potřebují vyslechnout, než těch, kteří by byli ochotni naslouchat. A i když jsem vždy byla spíše uzavřená a nešikovná ve vztazích, tak mě touha po porozumění ostatním a po naplnění té tak přehlížené potřeby motivovala k práci na sobě a k ambici stát se psychologem a možná terapeutem.

Všude dobře, doma nejlíp

V České republice je ale zájem o obor psychologie tak velký, že nemá obdoby kdekoli jinde, a je neskutečně těžké se na něj dostat. Proto jsem se rozhodla začít po maturitě jednoročním pobytem ve Švédsku, kde jsem nabírala jak životní, tak profesní zkušenosti jako pečovatelka v soukromé firmě domácí péče. Rok v zahraničí mi poskytl čas odpočinku a dal mi jistotu, že se chci vrátit domů. Skoro každému bych tzv. gap year v zahraničí vřele doporučila.

Po návratu do Česka jsem se začala intenzivně připravovat na příjímací řízení na obor psychologie, protože k přijetí je potřeba širokých znalostí a širokého portfolia s přečtenou literaturou a potvrzeními o praxích. Mezitím jsem však nastoupila na obor Speciální pedagogika na Univerzitě Karlově, kde jsem získala úhel pohledu a zkušenosti, které jistě obohatí má budoucí studia. Psychologie totiž může být občas velmi teoretická, a tak je skvělé mít možnost zkombinovat přípravu na příjímací testy a učit se být pozorná i k těm nejslabším z nás.

Po roce v zahraničí a dalším roce na univerzitě doma, se už nemůžu dočkat studia svého vysněného oboru na Karlově univerzitě. Každá země a její systém mají své plusy a minusy, ale Univerzita Karlova nabízí opravdu mnoho a díky své světoznámosti otevírá dveře do zahraničí. Mezi přednosti Katedry psychologie patří i individuálnější přístup, který jsem mohla zažít již u ústního kola příjímací zkoušky. Těším se na náročnou a přitom tolik důležitou teorii, kterou je naše katedra známá, i na poznávání systému psychosociální péče v ČR skrze různé zajímavé praxe.

O krok dál!

Svět psychosociálních věd je opravdu rozmanitý, a je v něm jak prostor pro tiché experimentátory, tak i pro srdečné pečující terapeuty a další. Mě osobně láká práce se samotnými kolegy pomocí systému supervizí a regulace. Vidím totiž velký potenciál ve zlepšování kvality psychoterapeutické péče, systému v psychosociálním sektoru a třeba i duchovní péče. I když je to běh na dlouhou trať, tak právě proto jsem se rozhodla studovat, získat zkušenosti v psychoterapii a jít ještě o krok dál a vzdělávat, abych nejen mohla sama pomáhat jednotlivcům, ale aby ti lidé, do kterých budu investovat, mohli pomáhat více a ještě lépe než já sama.