background image

Veronika Dolejší

Naše stipendistka od roku 2022
Veronika Dolejší
Veronika Dolejší

Univerzita

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, CZ

Obor

Speciální pedagogika

Rodné město

Milovice

Kontakt

veronika.dolejsi2001@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2022

Fascinace lidmi

Už od útlého věku mě bavilo přemýšlet nad tím, jak ostatní lidé přemýšlí. Sledovala jsem pozorně ostatní děti, učitelky a vždy se těšila na televizní pořad Koření, že se zase dozvím o nových koutek lidského světa. A i když to na chvíli zastínily jiné zájmy, stále jsem sledovala názory ostatních, jak se vyvíjí jako osobnosti a jak na sebe vzájemně působí. A tak jsem si postupně na vyšším gymnáziu začala uvědomovat, že nechci jen lidi sledovat, ale že jim chci rozumět a pomoct jim naplňovat jejich potenciál.

I tady je mnoho otevřených dveří

V České republice je ale zájem o obor psychologie tak velký, že nemá obdoby kdekoliv jinde, a je neskutečně těžké se na něj dostat. Proto jsem se rozhodla začít studiem speciální pedagogiky na Karlově Univerzitě, kde věřím, že získám mnoho zkušeností a úhlů pohledu, které mi v mých následných studiích pomohou. Psychologie totiž může být občas velmi teoretická a tak je skvělé mít možnost zkombinovat přípravu na příjímací testy a učení se být pozorná i k těm nejslabším z nás. A následně si kladu za cíl přestoupit na obor psychologie s rozšířením o speciální pedagogiku, kde se skvěle střetává psychologická akademičnost a pedagogická pragmatičnost

Musím také říct, že bylo vždy mým snem studovat v zahraničí, ale po mém jednoletém pobytu ve Švédsku jsem si uvědomila, jak skvělý univerzitní život máme i tady doma. Univerzita Karlova nabízí opravdu mnoho a navíc je celosvětově dobře známá, a tak otevírá i dveře k pozdějšímu studiu v zahraničí - já osobně bych ráda studovala magisterský obor na Uppsalské univerzitě ve Švédsku. A k tomu obory psychologie a speciální pedagogiky jsou potřeba po celém světě a v mnoha vrstvách společnosti, a tak vím jistě, že o záslužnou práci nebude nouze.

Za pokrokem!

Svět psychosociálních věd je opravdu rozmanitý a je v něm jak prostor pro tiché experimentátory, tak i pro srdečné pečující terapeuty a mnoho dalších. Mě osobně láká práce se samotnými kolegy. Vidím totiž velký potenciál ke zlepšování kvality psychoterapeutické péče, systému v psychosociálním sektoru i třeba například duchovní péče. A tak, i když je to běh na dlouhou trať, jsem se rozhodla studovat, nabrat vlastní zkušenosti a jít ještě o krok dál, abych nejen mohla sama pomáhat jednotlivcům, ale aby ti lidé, do kterých budu investovat, mohli pomáhat více a ještě lépe než já sama.