background image

Václav Kuboň

Náš stipendista od roku 2022
Václav Kuboň
Václav Kuboň

Univerzita

Delft University of Technology, NL

Obor

Computer Science

Rodné město

Ostrava

Kontakt

Cesta sebepoznání

Svůj zájem o informatiku jsem rozvinul během stáží ve společnostech Red Hat a Microsoft. Během svého výzkumu v rámci Středoškolské odborné činnosti jsem zjistil, že se chci zaměřit na výzkum umělé inteligence.

Díky soutěžnímu debatování jsem poznal důležitost diskuse o tom, jak technologie ovlivňují naši společnost a naopak. Úspěchy na národní i mezinárodní úrovni mi nakonec umožnily stát se členem národního debatního týmu České republiky. Mimo to také trénuji debatní klub.

Uvědomil jsem si, že podnikání může propojit mou vášeň pro programování, umělou inteligenci a komunikaci. Spoluzaložil jsem projekt zaměřený na vývoj logopedické aplikace poskytující automatickou zpětnou vazbou na výslovnost dětí. S projektem jsem vyhrál národní kolo Soutěž a podnikej a startup akcelerátor Social Impact Award.

Ve volném čase rád plánuju letní dětské tábory nebo hraju rockové sóla na mou elektrickou kytaru.

Mé budoucí já

Mám radost, že mohu s podporou Nadace The Kellner Family Foundation započít studium Computer Science na Delft University of Technology v Nizozemsku. Během studia se chci specializovat na umělou inteligenci skrz volitelné předměty a možnost práce v jedné z mnoha výzkumných skupin. Chtěl bych získávat cenné zkušenosti v rolích inženýra nebo výzkumníka umělé inteligence.

Konkrétně se plánuji zaměřit na disciplíny zpracování přirozeného jazyka a interakce člověka a stroje. Skrz povídání si s přáteli, přemýšlením, čtení knih nebo psaním esejí, žijeme velkou část našich životů v abstraktním světě lidského jazyka. Stavíme stroje jenž za nás vykonávají práci ve světě fyzickém, avšak automatizace ve světě jazyka je dle mého ještě stále neprobádanou a fascinující oblastí. Například automatické shrnování textu, jemuž jsem se věnoval ve své středoškolské odborné činnosti nám může urychlit orientaci v neustále zvyšujícím se oběmu informací na internetu. Mým snem je přispět k rozvoji všestranných jazykových modelů pro asistenci s rutiními úkoly, psychologickou terapií nebo simultánním překladem. Jako důležitý a fascinující problém, jímž současné modely trpí, vnímám neefektivní využití dat. Rád bych se tak zaměřil na rozvoj nových architektur nebo metod trénování schopných využívat předešlé znalosti.

Věřím, že důležitá část hodnoty mého oboru spočívá ve schopnosti docílit pozitivního dopadu na společnost. V podnikání vidím důležitou součást mé budoucí práce, jelikož každý projekt a technologie potřebuje ke své životaschopnosti a rozvoji zdroj financí. Po nasbírání zkušeností se plánuji zaměřit na jeden ze zmíněných problémů a postavit kolem výzkumu a vývoje technologického řešení startup.

Strach opanuje mysl

V minulosti jsem mnohokrát váhal jestli se zúčastnit nových aktivit a akcí. Určitě nejsem první ani poslední student, kterému se honily myšlenky na to, že se ztrapním nebo nebudu dost dobrý. Mou radou je zamyslet se a pečlivě zvážit obvykle zanedbatelný risk spojený s rozhodnutím se do aktivity zapojit vůči dalekosáhlému přínosu jenž mi účast může přinést. Tato racionalizace mi pomohla můj strach překonat, napojit na úžasnou komunitu studentů a profesionálů v mém oboru a přiblížit se mým životním cílům.