background image

Tomáš Heger

Náš stipendista od roku 2022
Tomáš Heger
Tomáš Heger

Střední škola

Jiráskovo gymnázium Náchod

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Natural Sciences

Rodné město

Náchod

Kontakt

heger@skaut.cz

Síla přírody

Kdykoliv jsem se jako malý na něco zeptal někoho staršího, fascinovalo mě, že mi na spoustu otázek mohl dát odpověď s docela velkou jistotou. Zejména u otázek, které se týkaly přírody ve všech jejích podobách, mě odpovědi zajímaly čím dál tím víc, a zároveň mi ona vysvětlení přestala postačovat. V tomto okamžiku mi do života zasáhlo jedno odborné soustředění, které můj zájem přesměrovalo k chemii, ale také jsem se díky němu setkal se spoustou vědců a jejich odpověďmi na stále složitější otázky. Nakonec mě prostředí motivovalo natolik, že jsem se rozhodl zkusit studovat obor svého zájmu v zahraničí, a to na co nejlepší možné úrovni.

Věřím, že moderní vědec potřebuje mít přehled ve velké škále oblastí. Při své práci totiž dnes mnohé vědecké týmy potřebují spolupracovat mezi obory, a čím větší přehled mají jednotliví vědci, tím lépe jim spolupráce půjde.

Tomáš Heger

Tomáš Heger

stipendista projektu Univerzity

Natural Sciences

Má volba padla na University of Cambridge, která se kromě úžasné pověsti a kvalitní výuky pyšní proslulým oborem Natural Sciences. Během studia tohoto oboru se seznámím nejen s jedním hlavním předmětem (jako třeba chemií), ale budu moci zkoumat široké spektrum věd, a získat tak kontext potřebný k hledání nutných souvislostí. Věřím, že moderní vědec potřebuje mít přehled ve velké škále oblastí. Při své práci totiž dnes mnohé vědecké týmy potřebují spolupracovat mezi obory, a čím větší přehled mají jednotliví vědci, tím lépe jim spolupráce půjde.

Můj vybraný obor mě zatím nelimituje a nesměřuje mou budoucí kariéru ve vědě jedním konkrétním směrem, přesto to zatím vypadá, že zůstanu věrný chemii. Rád bych využil načerpané znalosti k řešení palčivých problémů, se kterými se dnes potýká lidstvo i planeta. Ať už jde o dopady klimatické krize, znečištění, či jiné ožehavé záležitosti, právě chemie mnohdy nabízí řešení, a zároveň je ideálním styčným bodem pro spolupráci s dalšími obory.

Středoškolákům bych rád pomohl při hledání cesty, třeba i při studiu v zahraničí. Už nyní můžu sdílet několik stručných tipů – nepodceňujte se, požádejte další studenty o radu, a bude to snazší, než myslíte.

Tomáš Heger

Tomáš Heger

stipendista projektu Univerzity

Lidé, věda, studium

Kromě hledání řešení těchto problémů bych se také rád zaměřoval na popularizaci vědy, protože to je oblast, která je podle mého mínění esenciální pro budoucnost vědy. Rád bych změnil pohled, se kterým část veřejnosti považuje chemii za škodlivou, a ukázal, že vědcem se může stát celá řada nadaných lidí, kteří o tom třeba ani nepřemýšleli.

Právě těmto nadaným lidem je třeba jíti příkladem. Mě samotného ve studiu v zahraničí podpořila celá řada starších kamarádů, kteří s ním již měli zkušenosti. Proto i já bych středoškolákům rád pomohl při hledání cesty, třeba i při studiu v zahraničí. Už nyní bych vám rád poradil stručnými tipy – nepodceňujte se, požádejte další studenty o radu, a bude to snazší, než myslíte.

Student v první řadě

Mezi mé další tipy patří i následující, již poslední rada – udělejte si čas na sebe. Já kupříkladu ve volném čase rád putuji přírodou. Zvláštní místo v mém srdci drží Železné hory, mírné Posázaví, či majestátní Krkonoše. Také se věnuji skautingu a vedení družiny dětí, a nebo si rád odpočinu u knížky, přičemž takovou jistotou je pro mě cokoliv od Terryho Pratchetta. Bez času stráveného toulkami v přírodě bych jistě nedokázal fungovat, jelikož mi poskytuje tolik vytoužený oddech. A přesto (nebo proto) právě krása a záhady přírody mě poprvé motivovaly k vědě, a fascinují mě dodnes.