background image

Thomas Hlavačka

Náš stipendista od roku 2022
Thomas Hlavačka
Thomas Hlavačka

Univerzita

University of Amsterdam, NL

Obor

Philosophy, Politics and Economics

Rodné město

Frýdlant nad Ostravicí

Spojení čtyř disciplín

Sedí politolog, psycholog, právník a ekonom v místnosti. Ne, není to začátek vtipu ani zápis z jednání vlády, je to student PPLE, který se zrovna učí na zkoušku. Samozřejmě to myslím s nadsázkou, každá z těchto disciplín by vydala na mnoho let samostatných studií. Přesto je možnost hlouběji poznat každý z těchto oborů příležitostí, která mě fascinovala. Zamyslete se nad nejpalčivějšími problémy poslední doby – pandemie, válka či klimatická změna, řešení každého z nich vyžaduje všechny čtyři z těchto disciplín. Právě univerzální rozhled a schopnost přemýšlet napříč vědeckými disciplínami v kombinaci s vysokou kvalitou vzdělání v Nizozemí jsou důvody proč jsem si vybral PPLE.

Kontakty, kultura, jazyk

Je příliš brzo pro reflektování mého pobytu. Volný čas aktuálně trávím učením nizozemštiny, čtením, během a objevováním Amsterdamu. Prostředí je zatím hezké, lidi milí, jazyk a zvyky odlišné, ale sympatické. Už teď ale vím, a je obecně známo, že studium v zahraničí nemá jen akademické benefity. Kontakty, kultura, jazyk – to všechno přichází v balíčku se vzděláním, které dostanete. Přesto o studiu v zahraničí přemýšlí malá část studentů a jenom zlomek pak do zahraničí skutečně studovat jde.

Pro středoškoláky

Naše schopnosti, finanční zajištění nebo výběr oboru můžou všechno být zdroje nejistoty. Právě ty pak odradí mnohé z těch, kteří o vzdělání v zahraničí někdy uvažovali. Nejistota a strach ovšem patří k jakémukoliv kroku do neznáma, nenechte se jimi odradit! S procesem přihlášek začněte co nejdříve a během jeho trvání postupně získáte množství informací a objevíte možnosti, které vám pomůžou udělat konečné rozhodnutí. Hodně štěstí!