background image

Tereza Valová

Naše stipendistka 2021 - 2022

Univerzita

University of Glasgow, UK

Obor

Psychology

Rodné město

Havířov

Kontakt

tvalova111098@gmai.com

Pomáhat lidem

Na University of Glasgow jsem momentálně v posledním ročníku oboru psychologie. K tomuto oboru jsem se dostala přes svého staršího bratra, který má Downův syndrom. Od dětství jsem sledovala, jak moji rodiče bojují za jeho lepší začlenění do společnosti, a tato snaha ve mně probudila vášeň pomáhat lidem. University of Glasgow jsem si vybrala nejen díky jejich umístění ve světových žebříčcích, ale také vizi, která hlásá, že kdokoliv z nás může změnit svět. 

Nadšení a údiv

Přestože studium v zahraničí bylo tou nejnáročnější zkouškou v mém životě, tak bych své rozhodnutí, ke kterému jsem se před více než třemi lety odhodlala, nezměnila. Život v zahraničí mi nedal pouze vzdělání na skvělé úrovni, ale také mi pomohl dospět, rozšířit mé obzory (nejen akademické) a přinesl mi přátelství s lidmi, které bych jinak neměla šanci potkat. Vím, že se spousta studentů obává toho, že ztratí dlouholetá přátelství, která si v průběhu života vybudovali, a ano, pár přátel ztratíte, ale pouta s těmi, kteří zůstali, boudou pevnější než kdykoliv předtím. Ke studiu v zahraničí jsem se stavěla s otevřenou náručí bez velkých očekávání, nemám totiž ráda zklamání. A proto musím říct, že můj první rok na škole byl plný nadšení a údivu.

Inkluze lidí s autismem ve sportu 

Po dokončení studia zatím nemám přesné plány, a ať už mé kroky povedou ke sportovní, nebo klinické psychologii, vím, že si splním svůj životní cíl, pokud se budu věnovat pomoci ostatním – a tím pro ně měnit svět v lepší místo. Aktuálně je mým cílem úspěšně dokončit studium a napsat bakalářskou práci zaměřenou na inkluzi lidí s autismem ve sportu, tak abych na ni mohla být v budoucnu pyšná a aby odrážela mé životní hodnoty. Zároveň bych chtěla pokračovat v dobročinné činnosti i mimo zdi školy a svého budoucího zaměstnání.