background image

Samanta Rožánková

Naše stipendistka 2018 - 2022

Univerzita

University College London, UK

Obor

Medicinal Chemistry

Rodné město

Praha

Kontakt

rozankovasamanta@gmail.com

Různé vědecké disciplíny

Již na střední škole jsem snila o tom, že bych jednou chtěla studovat v zahraničí. University College London (UCL) jsem si vybrala nejen pro její kvalitu a dobrou reputaci, ale také proto, že se nachází přímo v Londýně.

Letos zde studuji již čtvrtým a také posledním rokem obor medicinální chemie. Obor, který jsem si vybrala, je úzce spjatý jak s chemií, tak s biologií a nabízí velice rozmanité studium, během kterého má člověk jedinečnou možnost přičichnout ke spoustě různých vědeckých disciplín. Na základě toho se pak dále může rozhodovat, čemu se věnovat v budoucnosti. Mě osobně nejvíce fascinuje farmakologie, a to nejen z hlediska vývoje léků, ale i proces a fáze testování a s tím spojené etické otázky.

Atmosféra univerzity

Výběr univerzity, na které člověk stráví následující čtyři roky života, je přece jen velký závazek. Na UCL mě zaujala především skvělá atmosféra, kde se mísí neuvěřitelných 40 000 studentů z nejrůznějších koutů světa studujících obory od historie umění přes jazyky a překladatelství až po astrofyziku. Díky spoustě studentských spolků máte možnost nahlédnout i do zcela jiných oborů, než je ten váš, a také se tu člověk nikdy necítí sám. A kdyby se sám přece jen cítil, tak UCL je jen pouhých deset minut pěšky od slavné nákupní třídy Oxford Street, Čínské čtvrti a zbytku centrálního Londýna, kde je vždy zaručeně živo. I přes neuvěřitelnou rozmanitost studentského sboru je organizace studia velmi dobrá. Starší studenti fungují jako mentoři pro nově příchozí, což zajišťuje rychlé začlenění a pocit sounáležitosti.

Práce ve farmaceutickém průmyslu

Během mého posledního ročníku mě kromě běžného studia čeká práce na závěrečném projektu, v rámci kterého se budu věnovat organické syntéze potenciálních nových antibakteriálních látek. 

Hlavní metou je pro mě nyní tedy zdárné dokončení studia. Po ukončení magisterského studia bych ráda ještě dále pokračovala ve studiu na některém z postgraduálních programů a do budoucna bych se chtěla věnovat práci ve farmaceutickému průmyslu, ať už jako vědecký pracovník, nebo pracovník na jedné ze spousty pozic, které firmy v tomto oboru nabízí. Láká mě i myšlenka věnovat se někdy v budoucnu výuce a předávání zkušeností.

Moje články a napsali o mně

Všechny články