background image

Robert Balog

Náš stipendista od roku 2021
Robert Balog
Robert Balog

Univerzita

University of New York in Prague, CZ

Obor

psychologie

Rodné město

Prostějov

Kontakt

ll.robin.balog@seznam.cz

Diverzita

Už to budou tři roky, co jsem vyrazil na svůj první Erasmus+. Do té doby jsem pojem diverzita znal jen z teoretického hlediska. Když jsem tedy měl možnost tento fenomén zažít z první ruky – patnáct cizích kultur pod jednou střechou –, tak mě to nabilo dosud nepoznanou energií. Diverzita je hlavním důvodem, proč jsem si vybral UNYP. 

Schopnost naslouchat

Vždycky jsem byl svým způsobem psycholog, ani jsem si to neuvědomoval. Možná jsme všichni tak trochu psychologové… Prosté naslouchání druhým je nejzákladnějším nástrojem psychologů, terapeutů, přátel, rodičů, učitelů, partnerů, sourozenců. Naslouchání nás sbližuje a jsme díky němu méně osamělí. Všichni jsme proto svým způsobem terapeuty a psychology, jen já jsem se rozhodl, že z toho chci mít titul.

Studium na vysoké škole, ať v ČR, nebo v zahraničí, vám přinese mnohem víc než jen titul nebo znalosti. Například přátelství, které navážete v zahraničí, je speciální. Těžko se popisuje jeho unikátnost, ale fakt, že znáte někoho, kdo žije tisíce kilometrů daleko a s kým byste se za normálních okolností nikdy nesetkali, dodává zahraničním přátelstvím obrovský rozměr. Zkušenost se studiem je samozřejmě k nezaplacení, mnoho mých známých se mi svěřilo, že právě studium v zahraničí je donutilo se plně osamostatnit. Stačí jen vykročit ze své komfortní zóny.

Neziskový sektor

Po dokončení studia bych rád pracoval pro organizaci Lékaři bez hranic. Tato organizace vysílá své zaměstnance na mise do zemí, kde je jich nejvíce potřeba, například do míst zasažených válkou, pandemií. Zajišťují také budování infrastruktury a celkově zlepšení životní úrovně v daných zemích. To je ale ještě relativně daleko.
Nejdřív musím získat magisterský titul a poté složit atestaci. Během této doby plánuji několik větších projektů, které hodlám implementovat s postupem času a nabýváním znalostí v mém oboru. Také bych se nebránil práci v neziskovém sektoru. Například organizace AraArt se zabývá problematikou homosexuálů romského etnika. Někteří by si pomysleli, že neziskových organizací, které se zabývají podobným problémem, bude plno, ale tím, že se jedná o romskou kulturu, které je signifikantně odlišná od té klasické české, tak je potřeba k tomu přistupovat odlišným způsobem. AraArt poskytuje terapeutická sezení gay Romům a otevřeně mluví o této problematice.

Jak to asi všichni známe, jít si za svými cíli není nejlehčí. Musím zvládat práci a studium, snažím se udržet si vztahy se svými blízkými a celkově mít alespoň trochu života mimo školu. To vše zvládám díky Beyoncé, stejně jako každý jiný.