background image

Jenifer Němcová

Naše stipendistka od roku 2021

Univerzita

Leiden University, NL

Obor

Security Studies

Kontakt

jenifrosnmc@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2021

Bezpečnostní studia

Pro své bakalářské studium jsem si vybrala Security Studies, neboli bezpečnostní studia. Tento obor se zaměřuje na mezinárodní konflikty a jiné hrozby, včetně těch způsobených přírodou, nejen lidským faktorem. Snaží se proti nim zabezpečit, případně zmírnit možný dopad. Jedná se o poměrně novodobý obor, který je dle mého názoru nevšední a velice zajímavý. Výuka je interaktivní a na přednášky často chodí hosté, kteří popisují své vlastní zkušenosti a dávají na probírané téma jedinečný pohled. O své zážitky se s námi podělila například novinářka působící v Sýrii či vědec, který navštívil jadernou elektrárnu Fukušima po jejím výbuchu. Setkáváme se také s odborníky na životní prostředí.

Nizozemsko – výborná volba

Rozhodla jsem se svůj obor studovat na Leiden University v Haagu v Nizozemsku. Samotná budova školy je nová a moderní, díky čemuž byly během pandemie všechny přednášky vysílané také živě a bylo možné je sledovat on-line. Výuka je kvalitní a dobře strukturovaná, všechny potřebné materiály nám jsou vždy prezentovány včas. Co se týče samotného života v Nizozemsku, myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. Zdejší lidé jsou velice příjemní a vždy ochotní pomoct. Navíc díky jejich skvělému ovládání anglického jazyka mě ani netrápí jazyková bariéra. Jakmile si zvyknete na množství cyklistů a častý déšť, cítíte se tu vlastně skoro jako doma, s tím rozdílem, že zde ve volném čase můžete chodit na pláž. Pokud se však rozhodnete jít studovat do Nizozemska, je důležité začít hledat včas ubytování, jelikož zájemců je hodně, ale bytů málo.

Rozhodně to stojí za to

V neposlední řadě bych ráda nastínila mé budoucí plány a vize. Ve třetím ročníku si každý student může vybrat mezi praxí, vyzkoušením nového oboru nebo studiem v zahraničí. Já osobně jsem se zatím nerozhodla, kterou cestu zvolím, ale silně uvažuji nad studiem v nějaké španělsky mluvící zemi. Učila jsem se totiž španělský jazyk během studia na gymnáziu Open Gate a jedním z mých životních cílů je mluvit tímto jazykem plynule. Směr mé profesní kariéry zatím není jistý, ale věřím, že během studia si vyberu něco zajímavého, co mě bude bavit a zároveň pomáhat k zabezpečení České republiky. Vzhledem k tomu, že si svůj život nedokážu představit bez závodních aut a dalšího adrenalinu, věřím, že má profese asi nebude spočívat jen v sezení v kanceláři.

Na úplný závěr chci dodat odvahu všem, kteří zvažují studium v zahraničí. Mě osobně studium v Nizozemsku obohatilo nejen v mém akademickém životě, ale také v tom osobním. Rozhodně to stojí za to a nebudete toho litovat!