background image

Jan Košata

Náš stipendista 2014 – 2016

Univerzita

The University of Edinburgh, UK

Obor

Chemistry with Industrial Experience

Rodné město

Český Brod

Kontakt

j.kosata@gmail.com

Vše dvakrát

V roce 2018 jsem absolvoval obor Chemical Physics ve skotském Edinburghu. Jedná se o studium na pomezí fyziky a chemie, kde má student možnost osvojit si oba obory zároveň. Předměty probíhají na obou fakultách, což je důležitý detail – znát hned dvě skupiny studentů, dva druhy profesorů, dva v rámci přírodních věd úplně odlišné přístupy k věci, to vůbec není k zahození.

Rozhodnutí jít studovat do zahraničí s odstupem hodnotím jako nejdůležitější ve svém životě. Ocitnout se skokem v neznámém prostředí, poznávání nových lidí, cizí jazyk – začátek pro mne nebyl úplně snadný a rozhodně jsem nebyl sám. Že vše dobře dopadlo, je velkou zásluhou britského (či edinburského) univerzitního prostředí. V porovnání s mými zkušenostmi z Evropy velmi přívětivá atmosféra a otevřenost, jak ze strany vyučujících, tak ostatních studentů, moderní styl výuky – takové věci, ačkoli naprosto zásadní, člověk v univerzitních žebříčcích těžko dohledá.

Rok na vědeckém pracovišti

V rámci studia jsem absolvoval tzv. Year in Industry – v mém případě rok na vědeckém pracovišti ISIS nedaleko anglického Oxfordu. Výměna praktických částí studia za rok práce může znít paradoxně, z profesního i osobního hlediska se však jedná o skvělou příležitost zakusit svět mimo školní lavice a ujasnit si priority. Mně bylo tehdy jasné, že se chci dál věnovat vědě, a ve shonu posledního ročníku jsem rozesílal přihlášky do doktorských programů po Evropě.

Nekonečné debaty s kolegy

Poštěstilo se – nyní čtvrtým rokem pracuji na doktorátu na švýcarské ETH Zürich. Ačkoli stále v bezpečné pozici studenta, poznávám jako doktorand konečně svět vědy se vším všudy. Věda, či konkrétně fyzika, to je svobodná volba vlastního zájmu, nekonečné řešení problémů s opojnými momenty, kdy věci zapadnou do sebe a vznikne něco nového. Jsou to nekonečné debaty s kolegy, překvapivé dotazy studentů, fascinující objevy. Fyzika je však také souboj se stovkami talentovaných lidí z celého světa o práci v podfinancovaném oboru, kde jdou rukavice často stranou. Tak či onak je to svět, který stojí za to poznat. I díky finanční podpoře Nadace The Kellner Family Foundation ho objevuji z nejlepších startovních pozic, za což jí patří můj velký dík.

Moje články a napsali o mně

Všechny články