background image

Eliška Procházková

Naše stipendistka od roku 2021
Procházková Eliška
Procházková Eliška

Univerzita

Vysoká škola chemicko-technologická, CZ

Obor

chemie a chemické technologie

Rodné město

Praha

Kontakt

elcaprochazkova@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2021

Zamilovaná do chemie

Rozhodla jsem se pro studijní obor chemie a chemické technologie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, inspirována mojí babičkou a učiteli z Open Gate School. Poslední dva roky jsem se do chemie zamilovala natolik, že jsem ji sama začala doučovat a dále se o obor zajímat. Chemie a chemické technologie jsou oborem, který mi může hodně přinést, protože je dostatečně rozmanitý a široký, že nadále pro mě bude jednodušší si vybrat, co opravdu chci v životě dělat.

Náročné studium

Studium na univerzitě bylo ze začátku hodně náročné, protože oproti střední škole se nás učitelé opravdu neptali, jaké jsme měli prázdniny, ani jak se jmenujeme. Rovnou jsme se vrhli na probíranou látku. Studium na VŠCHT je velmi časově náročné, obzvlášť když jste ve škole od 8:00 do 19:30, avšak je zároveň velmi fascinující. Adrenalin se vám do žil vlije ihned po vstupu do haly, protože víte, že musíte sami najít učebnu. Schválně, kdybyste náhodou někdo hledal učebnu B22 nebo A40, mileráda vám to povím.

Sen stát se učitelkou

Co se týká mých plánů a cílů, tak ty mám celkem jasné. Každý, kdo mě zná, ví, že se svého snu stát se učitelkou jen tak nevzdám. Nejen proto, že vím, že mi to až příliš jde, ale také proto, že mě to neskutečně baví. Samozřejmě že cesta studiem na VŠCHT nebude tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát studium na přírodovědecké fakultě s oborem chemie se zaměřením na vzdělání. Na druhou stranu mi to otevře dveře do světa a doufám, že se o mě firmy „porvou“ (jak nám na VŠCHT rádi říkají). Mé plány po bakalářském studiu jsou samozřejmě dostat se na magisterské studium, abych mohla následně vyjet na Erasmus a získat zkušenosti ze zahraničí.

Poslední věc, kterou bych ráda zmínila, přestože nemám ještě tolik zkušeností, tak je určitě doporučení středoškolským studentům, jak si vybrat univerzitu. Jakmile přišlo na lámání chleba, rozhodovala jsem se zásadně podle toho, co mě baví. Většina lidí mi říkala, že VŠCHT je velmi náročná, že musím pořád makat a že na to nemají všichni. Ano, malinko jsem se zalekla, ale nenechala jsem se odradit a řekla jsem si, že to chci zkusit, protože za zkoušku nic nedám. Tedy moje poučení pro vás zní: „Jděte si za tím, co opravdu chcete, co vás baví, nedbejte na řeči ostatních. A pokud stále pátráte po tom, co vás baví, či co chcete v životě dělat, co vás bude naplňovat, vyzkoušejte co nejvíce možností. Nebojte se toho, kdyby vám něco nevyšlo, věřte, že vyjde něco lepšího.“