background image

Eliška Procházková

Naše stipendistka od roku 2021
Procházková Eliška
Procházková Eliška

Střední škola

Open Gate

Univerzita

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, CZ

Obor

Chemie se zaměřením na vzdělávání

Rodné město

Praha

Kontakt

elcaprochazkova@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2021

Zamilovaná do chemie

Rozhodla jsem se pro studijní obor chemie se zaměřením na vzdělávání na Univerzitě Karlově v Praze, inspirována mojí babičkou a učiteli z gymnázia Open Gate. Poslední dva roky jsem se do chemie zamilovala natolik, že jsem ji sama začala doučovat a dále se o obor zajímat. Chemie se zaměřením na vzdělávání je oborem, který mi může hodně přinést, protože je dostatečně zaměřený na chemii i pedagogiku, pro kterou jsem se definitivně rozhodla po prvním roce studia na Vysoké škole chemicko-technologické.

Sen stát se učitelkou

Co se týká mých plánů a cílů, tak ty mám celkem jasné. Každý, kdo mě zná, ví, že se svého snu stát se učitelkou jen tak nevzdám. Nejen proto, že vím, že mi to až příliš jde, ale také proto, že mě to neskutečně baví. Samozřejmě že cesta studiem na UK nebude jednoduchá, ale veřím, že mě to bude bavit, a proto to pro mě nebude takový problém obstát. Na druhou stranu mi to otevře dveře do světa a doufám, že se o mě školy „porvou“, stejně jako během dlouhého volna, kdy jsem se rozhlížela okolo sebe a po školách. Mé plány po bakalářském studiu jsou samozřejmě dostat se na magisterské studium, abych mohla následně vyjet na Erasmus a získat zkušenosti ze zahraničí.

Nenechala jsem se odradit...

Poslední věc, kterou bych ráda zmínila, přestože nemám ještě tolik zkušeností, tak je určitě doporučení středoškolským studentům, jak si vybrat univerzitu. Jakmile přišlo na lámání chleba, rozhodovala jsem se zásadně podle toho, co mě baví. Většina lidí mi říkala, že VŠCHT je velmi náročná, že musím pořád makat a že na to nemají všichni. Ano, je to pravda, zalekla jsem se, ale nenechala jsem se odradit a řekla jsem si, že to chci zkusit, protože za zkoušku nic nedám. Tedy moje poučení pro vás zní: „Jděte si za tím, co opravdu chcete, co vás baví, nedbejte na řeči ostatních. A pokud stále pátráte po tom, co vás baví, či co chcete v životě dělat, co vás bude naplňovat, vyzkoušejte co nejvíce možností. Nebojte se toho, kdyby vám něco nevyšlo, věřte, že vyjde něco lepšího.“

Po roce studia na VŠCHT jsem se nevzdala, ale šla jsem si za tím, co mě opravdu baví a naplňuje, a dostala jsem se na Univerzitu Karlovu jako první v pořadí na přijímacích zkouškách. Tak moc jsem si za tím šla, až jsem to dokázala s tím nejlepším výsledkem.