background image

Anna Průšová

Naše stipendistka od roku 2022
Anna Průšová
Anna Průšová

Univerzita

Technische Universität München, DE

Obor

Physics

Rodné město

Ústí nad Labem

Kontakt

anna1prusova@gmail.com

Od popularizačních knih ke studiu

Vždy jsem silně gravitovala k přírodním vědám, jelikož mě na nich fascinuje, jakým způsobem dokáží vysvětlit jevy kolem nás. Když se k tomu přidá ještě má přirozená zvědavost, není se čemu divit, že mě právě nejvíce uchvátila fyzika, o kterou jsem se začala především zajímat díky čtení popularizačních knih (ať už od Briana Greenea či Richarda Feynmana). Upoutala mě hlavně její schopnost popsat skrz naprosto logický jazyk pro mě stále nepředstavitelné fenomény jak na mikromolekulární úrovni jako subatomární částice, tak i makroskopické jevy v obrovských měřítkách jako pohyby planet.

Rozmanitost modulů

Jelikož jsem poslední čtyři roky studia na střední škole strávila na německém gymnáziu, kde jsem byla spokojená se způsobem výuky, bylo pro mě jasné, že chci studovat v Německu. Nejenže mi vyhovoval školní systém, protože se zaměřoval především na praxi než pouhé zapamatování látky nazpaměť, zároveň se Technická univerzita v Mnichově řadí i k světové špičce. Líbí se mi, že jednotlivé moduly kladou důraz na teoretické základy i praxi. Zároveň nechybí ani rozmanitost v oborech a budu mít v rámci studia možnost se rozvíjet i mimo matematiku a fyziku.

Zkoušení nových věcí

Protože bych po studiu měla mít slušný přehled nejenom v oboru fyziky, budu mít dveře otevřené do velké škály přírodovědných oborů. Vždy mě fascinovala částicová fyzika, zároveň ale i neurověda, která odráží i můj zájem o biochemii, a právě TUM mi umožní si pro budoucí magisterské a snad i doktorské studium vybrat konkrétní odvětví, který mi bude nejvíce vyhovovat. Proto je i má zpráva středoškolákům jasná: Nebojte se zkoušet nové věci, ať už studium v zahraničí nebo i vzdělávání se mimo svůj vlastní obor. Za pokus člověk nic nedá a i kdyby to nevyšlo stoprocentně podle vašich představ, získáte plno nových zkušeností, které se hodí vždy.

Z dlouhodobého hlediska je pro mě volba povolání jasná – chtěla bych se uplatnit jako vědec ve výzkumu.