background image

Alžběta Pechačová

Naše stipendistka od roku 2021

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Natural Sciences

Rodné město

Roztoky u Prahy

Kontakt

pechacova.bety@gmail.com

Široké zájmy

Od malička mě baví počítat příklady a zkoumat všechno okolo sebe. Tato zvídavost se postupně přeměnila do zájmu o vědu. Fyziku a chemii jsem poprvé měla na Gymnáziu Nad Alejí a poté jsem okusila zase úplně jiný přístup na Mezinárodní škole v Praze (ISP). Dosud pořádně nevím, co je ten důvod, proč mě věda tak fascinuje. Líbí se mi popisovat věci rovnicemi a vzorečky a vidět, že to všechno funguje a že hodně jevům takto rozumíme. Zároveň je úžasné poslouchat a používat teorie o tom, proč se například různé látky a materiály chovají jinak díky tomu, z jakých částic jsou poskládány a jakou mají strukturu. I kvůli mým širokým zájmům jsem si tedy vybrala obor, který mi umožňuje se naučit kousek od všeho, a ještě trochu oddálit rozhodnutí, jakým přesně směrem se vydám.

Webináře a workshopy

Účelem prvního roku studia Natural Sciences je z velké části možnost si vyzkoušet několik různých předmětů. Kromě povinné matematiky jsem si tedy vybrala fyziku, chemii a vědu materiálů a příští rok se můžu rozhodnout pokračovat jakýmkoli z těchto předmětů. První trimestr na Cambridgi začíná až začátkem října, ale naštěstí mě nenechali celé září jen netrpělivě čekat. Asi měsíc před odjezdem jsme dostali online kurz, který nám měl připomenout všechno to, co jsme ze školy měli umět, a připravit nás na život na univerzitě.

Kromě příkladů na počítání jsme měli i webináře a workshopy o tom, jak fungují přednášky a supervize, co všechno nám je k dispozici, ať už máme jakýkoli problém. Měli jsme možnost se trochu poznat i navzájem mezi sebou. Tato péče a příprava mě mile překvapila a rozhodně začátek na univerzitě v zahraničí usnadňuje. 

Potenciál dobrého vzdělávání

Možná se můj názor ještě změní, ale nejspíš bych se ráda v budoucnu zaměřila na fyziku. Myslím, že by mě bavilo věnovat se výzkumu a přispívat tak k posunu našich vědomostí a schopností. Zároveň rozhodně chci být aktivní i co se týče posunu společnosti, zejména ve směru ochrany životního prostředí a ve vzdělávání, přírodních věd i obecně, protože jsem si vědoma toho, co mi různé školy a lidé dali a nedali a jaký má dobré vzdělávání potenciál.

Všem studentům, kteří by rádi jeli studovat do zahraničí, přeji hodně štěstí a hlavně hodně vytrvalosti a trpělivosti. Rozhodně se nenechte odradit tím, že se vaše plány někomu nelíbí, nebo odmítnutím nějaké školy či stipendia – to je bohužel asi nevyhnutelné, ale pevně věřím, že každému, kdo vytrvá, se jeho sen nějakou cestou splní.