background image

Albert Popov

Náš stipendista od roku 2022
Albert Popov
Albert Popov

Střední škola

Open Gate

Univerzita

Hanze University of Applied Sciences, NL, University of Groningen, NL

Obor

International Business

Rodné město

Taškent, Uzbekistan

Kontakt

popov.albert03@gmail.com

Absolvent gymnázia Open Gate v roce 2022

Studium v Holandsku

Jakožto bakalářský obor jsem se rozhodl studovat International Business. Od mládí mi říkali že budu výborný doktor, právník anebo politik. Ani jedno z těchto povolání mi nepřišlo ideální, místo toho jsem měl jako svůj cíl založit si úspěšnou firmu. Vím, že abych založil vysoce postavenou a řádnou firmu, musím se ještě snažit, avšak věřím, že tento obor mi pomůže si svůj sen splnit. Je to obor, ve kterém se člověk učí, jak působit s firmou ve vysoce kompetitivním prostředí. Čekal jsem, že se budu učit jen málo kurzů, které se zaměřují na business jako například marketing anebo účetnictví. Překvapilo mě, že jsem se naučil, jak efektivně vypracovat obchodní analýzu, na jaké právo si mám dát pozor nebo jak přemýšlí různí lidé nad specifickými produkty. Nemyslel jsem si, že se tolik kurzů vejde do tohoto oboru, a i nyní, když již přemýšlím nad odvětvím, ve kterém si založím firmu, mohu vzít v potaz všechny informace, které jsem se za rok naučil, abych toho docílil co nejlépe.

Život v novém městě

Když jsem dorazil do Groningenu, měl jsem pocit, jako kdybych právě opustil vše a začal svůj život od začátku. Vybavuji si svůj první týden, jako kdyby to bylo včera. Přijel jsem v 9 ráno nočním autobusem do Groningenu. Když jsem dorazil do bytu, který sdílím s kamarádem z Open Gate, zjistil jsem, že v tom bytu není vůbec nic. Jen tři prázdné pokoje. I tak jsem byl velice rád, že jsem odjel studovat do zahraničí. První školní týden jsem se cítil jako turista, objevoval jsem nové město, svou univerzitu a poznával se s novými lidmi. Moje hlava si myslela, že za chvíli se již budu muset sbalit kufry a odjet zpět domů.

Na univerzitě můj týden probíhal dvěma způsoby - buď jsem chodil každý den na přednášky, anebo jsem měl samostudium a pracoval jsem na projektech ve skupině. Čekal jsem, že skupinové projekty budou jednoduché, jako tomu bylo na střední škole, avšak mýlil jsem se. Celý projekt se odvíjel od jednoho týmového vedoucího, který musel správně vést skupinu, aby se projekt vůbec dodělal. Byla to změna, avšak k lepšímu. Měl jsem tu možnost ujmout se skupiny a vést projekt k úspěchu. Vím, že i tato schopnost mi pomůže v budoucnu.

Kariérní budoucnost

Přemýšlím, že v dalším roce začnu objevovat více společenských klubů, které Groningen nabízí. Rád bych se tímto ujistil, že odvětví, které budu chtít v životě dělat, mě bude naplňovat napořád. Plánuji, že při studiu bakalářského oboru bych se chtěl uplatnit v nějaké firmě v managementu - ideálně v risk managementu, jelikož si myslím, že tato část businessu je nejdůležitější. Pokud dokážu v praxi úspěšně pomáhat v risk managementu, myslím si, že následně budu připraven si založit i vlastní firmu.

Pro středoškoláky

Budoucím vysokoškolákům bych doporučil si více hlídat svůj čas a začít pracovat na všem, co nejdříve. Ihned si zjistit, co vše je potřeba pro nastoupení na univerzitu a brát ohled na ostatní věci ohledně studia, například sehnat si co nejdříve bydlení. Studium v zahraničí má výhodu, že se člověk musí přinutit poznávat nové lidi, nové prostředí, atd. Středoškoláci se nesmí nechat odradit od požadavků ze zahraničí, pokud se začnou připravovat dopředu na vstupní zkoušky nebo testy kvůli získání potřebných certifikátů, určitě si tím více pomůžou. Taktéž je dobré mít plán B nebo dokonce i C pokud jim nevyjde jejich nejlepší možnost. Budou se tak méně stresovat a kdyžtak zkusit jejich nejlepší možnost až po roce studia na univerzitě, která byla jejich druhou možností.