Zpět na základní škole

Vzdělání je většinou lidí bráno jako přímočarý proces, avšak moje současná situace je důkazem, že to nemusí být vždy pravda. První měsíc mého studia na Imperial College London je téměř jako nástupem do základní školy.

Školou je rozuměn první ročník, kde se děti poprvé učí se svými vrstevníky a jsou na ně poprvé kladeny studijní nároky. Ve škole poprvé potkají spolužáky s různými vlastnostmi a schopnostmi. Ale jednu věc mají všichni naprosto společnou, zvědavost k poznání a objevování světa. Právě takové prostředí se může stát velice náročným, neboť se studenti poprvé vypořádávají s novými nároky a i s prvními špatnými známkami. Všechny tyto procesy jsou naprosto přirozené a zásadní pro rozvoj a přizpůsobení studenta. A právě v tomto je studium univerzity podobné začátku studia základní školy.

Právě takovouto situaci nyní zažívají všichni noví studenti na Imperial College London. Všichni tu sdílejí vášeň pro jejich obor a pro poznávání špičkové vědy na hranici poznání, které by se mnozí jako já po dokončení studia chtěli věnovat. Ovšem tomuto prostředí jsou studenti vystaveni a takřka vhozeni do vody, aby se naučili plavat podobně jako děti na prvních hodinách plavání. Jediný zásadní rozdíl je, že zde moji spolužáci jsou těmi nejlepšími studenty z celého světa.

Učím se žít v Londýně stejným způsobem, jako se děti učí jít do školy a domu. Naštěstí tu nejsem sirotkem. Studenti prvního ročníku mají přidělené „akademické rodiče“ z řad studentů vyšších ročníků. Akademičtí rodiče mi pomáhají podobně jako moji opravdoví rodiče, když mi bylo 6 let. Zároveň zde mám několik nových „akademických sourozenců“, s kterými jsem v ročníku. Díky této „rodině“ mám „příbuzné“ po celém světě od Indie, Francie, Velké Británie a samozřejmě v České republice. Nikdy bych nečekal, že se svým „bratrem“ uvařím společně večeři pod dohledem „matky“ z Indie přes Skype.

V neposlední řadě je Londýn úžasné místo pro jakékoli koníčky. Například jsem se začal věnovat střelbě, která mě odjakživa lákala. Připadá mi, že v Londýně je možné vše. Zvlášť po zkušenosti, kdy jsem poprvé dorazil na univerzitní střelnici, která se vyskytuje doslova v London Bridge. Zároveň se také nadále věnuji Taekwondu. Na druhou stranu, ale lituji, že se nemohu věnovat dále hudbě. Při úvodní prezentaci více než 340 univerzitních klubů a spolků v prvním týdnu se každý nováček musel cítit jako Alenka v říši divů…

Rozhodně jsem nečekal, že již na začátku svého studia budu mít tolik zajímavých zážitků a příležitostí v tak živém a náročném akademickém prostředí, které bych stěží na české vysoké škole zažil.