Změna k lepšímu začíná sama sebou

Buddha kdysi řekl: „Jsme to, co si myslíme“.

Pokud si tedy myslíme, že máme hodně práce, kterou nemůžeme zvládnout na čas a v takovém podání, jakém bychom chtěli, tak se to promítne do našich výkonů a akorát se více stresujeme a máme strach. Pokud však ke věcem přistoupíme pozitivně s myšlenkami, že to zvládneme, tak to ve finále skutečně zvládneme. Tento přístup mi pomáhá zvládnout současné množství práce a úkolů od psaní esejí a bakalářky, přípravy na semináře, přihlášky na magistra, práce v Arts Centru, až po pravidelné cvičení jógy a scházení se s kamarády. Nicméně pozitivní myšlení není vždy jednoduché a vyžaduje trénink, protože naše mysl je zvyklá na negativní naprogramování.

Proto každý den po ránu dělám 20 minut meditaci a 20-30 minut jógu. Pomáhá mi to snížit stres a celkově se cítit dobře. Jelikož chci přínosy těchto dvou praktik sdílet s co nejvíce lidmi, založila jsem na kampusu meditační skupinu. Scházíme se jednou týdně na půlhodinovou meditaci a poté sdílíme své zkušenosti. Je to otevřené jak nováčkům, tak zkušeným. Tím chci také ukázat, že meditace je opravdu pro každého. Meditace ve skupině může být pro někoho lepší než o samotě ze dvou důvodů. Zaprvé, meditační efekt je silnější, protože je v místnosti více pozitivní energie. Zadruhé, skupinová meditace může sloužit jako motivace, pokud se člověk nemůže ‚dokopat‘ k praktikování.

Jaké jsou přesně výhody meditace? Člověk jednak zklidní mysl, která v dnešním uspěchaném životě je neustále v ‚zápřahu‘. Stále přemýšlíme nad tím, co musíme udělat nebo co se stane, když… To také znamená, že nežijeme v přítomnosti. Meditace nám pomáhá přinést pozornost do daného okamžiku, zklidnit se, uvědomit si, jak se cítíme, akceptovat to a zároveň se distancovat od našich myšlenek. Není to jednoduché. Ale podle mého názoru, čím více lidí bude praktikovat meditaci, tím můžeme dosáhnout mírumilovnějšího světa.

Jsem také v předsednictvu Yoga Society, kde se snažím zpřístupnit jógu co nejvíce studentům. Pravidelně několikrát do trimestru, kromě hodin jógy čtyřikrát do týdne, pořádáme Yoga Brunch, což je hodina jógy následována lehkým vegetariánským občerstvením.



Závěrem bych chtěla zmínit, že jsem moc ráda, že jsem zase zpátky na Warwicku po roce v Madridu. Život sice není tolik pohodový a plný slunce a španělské siesty, nicméně Warwick mám ráda pro úžasné studentské prostředí, nabité plejádou studentských aktivit a kvalitních přednášek a seminářů. Je totiž skvělé, že cokoliv se člověk rozhodne dělat, je tu možné realizovat. Nejen proto mám tuto univerzitu moc ráda.
 

Změna k lepšímu začíná sama sebou