Zkušenost jménem ERASMUS

Všechno to začalo minulého roku v listopadu, kdy jsem se na Unicorn College zúčastnila informativní schůzky, která pojednávala o programu Erasmus. Vždy jsem chtěla studovat v zahraničí a právě nyní přišla ta obrovská příležitost konečně si to vyzkoušet.

Neváhala jsem a do programu se přihlásila. Moje univerzita nabízela hned několik možností, kam právě za studiem v zahraničí vycestovat. Z nabízeného množství jsem si nakonec vybrala Nizozemí. Zemi velmi mezinárodní se spoustou zážitků. Prošla jsem výběrovým řízením a mohla začít komunikovat rovnou s univerzitou v Den Haagu.

Pláž Scheveningen

Do Holandska jsem se vydala koncem srpna, abych se stihla zabydlet a zaklimatizovat před tím, než mi oficiálně začne škola začátkem září. Měla jsem veliké štěstí, že jsem našla rodinu, která mi nabídla bydlení zdarma za au-pair servis pro jejich děti. Neznamenalo to nic těžkého: ráno příprava snídaně, vyzvednutí syna ze školy ve tři hodiny odpoledne, zůstat s ním doma během odpoledne a posílat ho v pravý čas na jeho odpolední aktivity, třikrát do týdne uvařit večeři pro celou rodinu a nakonec úklid, ale to jen co se kuchyně nebo skládání vypraného prádla týkalo. Musím uznat, že skloubit dopolední školu, práci a ještě mé aktivity občas nebylo vůbec jednoduché. Častokrát jsem kvůli rodině musela zmeškat školu a nemohla se účastnit jiných aktivit pořádané pro „exchange“ studenty. Po dvou měsících jsme se s rodinou dohodli, že bude asi mnohem jednoduší a příjemnější, když se přestěhuji do svého vlastního bytu a tím pádem získám mnohem větší volnost a možnost více se věnovat škole. Na druhou stranu jsem náhle ztratila bydlení a výhody s tím spojené. Nastal problém, který jsem musela řešit a to hned! Najít si místo, kde by mezinárodní student mohl bydlet, zas takový problém není. To, co se stalo problémem pro mě, bylo sehnat bydleni za výhodnou cenu, což je velmi složité, speciálně tady v Den Haagu. Po týdnu zoufalého hledání a beznaděje se na mne usmálo štěstí a já našla bydlení, kde jsem prozatím velice spokojená.

Den Prince – každé druhé úterý v září

The Hague University of Applied Science (THUAS) je škola, kde od září 2013 studuji. Je to jeden z nejlepších institutů mající hned několik fakult s různým zaměřením. Předměty jsem si tu zapsala na základě „Learning Agreement“, která musela být podepsaná ještě před mým odjezdem s mou českou univerzitou. Výhodou této dohody je, že většina mých předmětů, ze kterých získám kredity v zahraničí, mi budou uznány na Unicorn College bez problémů. Ne však všechny předměty jsou stejné, takže ty předměty, které mi budou zbývat z druhého ročníku v Čechách, musím dokončit v ročníku třetím. THUAS je škola mající přes 22000 studentů a z toho je většina mezinárodních. Veliké procento studentů sem přijelo studovat převážně z asijských zemí, ale studuje zde i mnoho Evropanů z různých zemí. Překvapením pro mne bylo to, že jsem se sice nepotkala s žádným Čechem, ale s mnoha studenty ze Slovenska. 

Skoro třetina mé univerzity :)

Holandsko je velmi živá země. Každý den se najde něco, co vás láká, co máte možnost zrealizovat, ať už se to týká sportu, umění, nočního života nebo gastronomie. To samé platí o samotném městě Den Haag, ve kterém teď žiji do konce tohoto akademického roku. To, co se mi na této zemi/městě líbilo nejvíce je to, že tu většina obyvatel mluví anglicky. Nikde není problém se domluvit i přesto, že zrovna plynně nemluvíte holandsky. Holandština je velmi zajímavý, ale těžký jazyk. Její výslovnost je něco velmi zvláštního a pravidla pravopisu jsou doslova záhadou. Chápu, že to není nic podobného jako asijské jazyky, ale holandština je směsicí minimálně tří jazyků - angličtiny, němčiny a francouzštiny.

Evakuace při varovném signálu. Samotná evakuace přes 22000 studentů trvala přes půl hodiny.

Nizozemí má velmi výhodnou geografickou pozici. Zdá se, že všude, kam se člověk podívá, tak je to blízko. Spousta erasmus studentů tu každý víkend někam vyráží za hranice. Totéž by se dalo říci i o Čechách, ale tam mne to nikdy nenapadlo takhle vidět.

Návštěva Paříže

Jak jsem již zmínila, zůstávám v Holandsku až do července příštího roku. Věřím, že zkušenost Erasmus mi přinese mnoho dobrého nejen do mého budoucího života, ale také i studia, či popřípadě pracovní příležitosti.

 

Zkušenost jménem ERASMUS
Zkušenost jménem ERASMUS
Zkušenost jménem ERASMUS
Zkušenost jménem ERASMUS
Zkušenost jménem ERASMUS