Zkouškové období

Letošní zima se mi poprvé ukázala v nevlídné podobě, snad jako by to byla předzvěst mého posledního roku ve Florencii.

Bylo to pořád jako na houpačce, jeden den bylo slunné počasí a druhý den lilo jako z konve, déšť byl velmi silný a hrozilo rozvodnění řeky Arno. Dokonce jsme se báli o památky v centru Florencie a hlavně o most Ponte Vecchio, kterému hrozilo při větším rozvodnění řeky, že se poškodí. Naštěstí vše dobře dopadlo, počasí se umoudřilo a řeka Arno se vrátila zpět do svého koryta.

V půlce února jsem měla už jiné starosti – nastalo období zkoušek. Letos mě čekaly zkoušky z interiérového designu a z dějin moderního umění, od 20. století po současnost. Zkouška z dějin umění se skládala z ústní zkoušky a z písemné práce na volitelné téma. Já jsem si vybrala Andyho Warhola, který byl hlavním představitelem pop artu, a jehož rodiče pocházeli z bývalého Československa. Andy Warhol zpočátku kritizoval konzumní způsob života a komerci, ale postupem času sám přistoupil na tento styl života, v podstatě by se dalo říct, že umění degradoval na komerci a komerci povýšil na umění. Zabýval se také ikonami (například Marilyn Monroe) a přitom se sám již za svého života stal ikonou.

Zkouška z interiérového designu je také formou ústní zkoušky a praktické části. Tentokrát jsme dostali za úkol zařídit loftový byt pro imaginárního klienta. Každý jsme si mohli vybrat nějakou známou osobnost z dějin umění nebo designu. Pro mě byla opět jasná volba Andy Warhol, protože v takovém případě se meze nekladou. Největšími zvláštnostmi mého loftového bytu jsou vířivá vana a bar hned vedle ložnice. Jak je známo, Andy Warhol demonstroval masivní výrobu na své „Factory“, tedy továrně na umělecká díla a po jeho vzoru jsem také interiér zařídila v industriálním stylu.

V posledních dnech jsem udělala velký pokrok ohledně mé bakalářské práce, o které jsme diskutovali s panem profesorem, který přednáší o produktovém designu. Díky našemu poslednímu rozhovoru jsem si utřídila myšlenky a shodou okolností jsme se na všem podstatném shodli, čemuž jsem velmi ráda. Teď už mě čekají jen červnové zkoušky a na podzim obhajoba bakalářské práce.

 

Interiérový design – 1, ložnice, 2, bar a výřivka