Zima a déšť – opět Glasgow

S novým akademickým rokem se toho mnoho nezměnilo – složení přednáškových hal je vesměs stejné jako minulý rok; několik studentů ovšem neuspělo u finálních zkoušek, a proto je nás o trochu méně.

Předměty jsou o něco těžší (jak by se dalo pro druhý rok předpokládat), přesto se všechny dají bez problémů zvládnout ... prozatím je tedy Univerzita více či méně bez zbytečného stresu.

Minulý rok jsem se poněkud zabydloval v novém městě, a v tu chvíli jsem neměl ani pomyšlení na to, že bych se aktivně účastnil jakéhokoliv univerzitního spolku. To se tento rok změnilo, a jsem proto hned v předsednictvech dvou spolků – ASES (Adam Smith Economics Society) a GUES (Glasgow University Entrepreneurship Society); v obou zastávám pozici IT Consultant, a mojí rolí je poskytovat ostatním členům náhled na IT aspekt běhu spolku, přičemž se starám a spravuji existující infrastrukturu, a zároveň vyvíjím novou (např. webové stránky). Pozice je to sice méně významná v rámci spolku (prezident je přeci jen prezident), ale za to má mnohem větší význam pro studenta Computing Science jakožto výtečná zkušenost do budoucna. I přes zaměření spolků na podnikání a ekonomiku se lze často dostat na témata IT, např. při poslední události ASES jsme hostili Dr. Stephena Daviese z IEA (Institute for Economic Affairs), který nám poskytl přednášku na téma „Ekonomie budoucnosti“; i díky ostatním událostem si lze rozšířit obzory v oblastech, které student momentálně nestuduje.

Počasí v Glasgow se opět ukázalo ve svém nejlepším světle: v posledním týdnu nám teploty klesly k 0°C s přídavkem trochy studeného větru, načež se vyšplhaly nad 12°C a několik dní v kuse propršelo. Počasí se tak obrátilo od zimy k varování před vydatnými dešti a možnosti rozvodnění řek. I přes všechny strasti lidé neztrácejí na optimizmu, a tak si lze i při průtrži mračen sednou k oknu s někým na kávu a relativně dlouhou dobu probírat počasí, a následně se přesunout na konverzaci o tom, kdy a kde bývá největší zima. Konverzace se většinou ukončí optimistickým mottem ve stylu „Už jen měsíc do Vánoc, horší to být nemůže“. Sám v lepší počasí také doufám, ale zároveň si skrytě přeji nějakou sněhovou nadílku, která přišla i minulý rok – byla by to příjemná změna od neustávajícího studeného deště.

Zkouškové období nám začne za tři týdny, a do té doby si většina z nás užívá relativně klidný první semestr u hrnku horké kávy.