Začal třetí rok

Poslední rok mého bakalářského studia, na kterém nejvíce záleží. Proč? Jednoduché – známka na diplomu je odvozena z největší části ze známek právě tohoto roku, poté se sice připočítají ještě známky z druháku, ale ty nemají již tak velkou váhu.

Možná mi to jen připadá, ale letošní rok začal v mnohem rychlejším tempu, všichni okolo jsou více motivovaní dělat práci, učitelé a profesoři jsou zapáleni pro věc a je na nich vidět, že je jejich předměty zajímají a baví, stejně jako mé spolužáky. Polovina mých prvních prací, které právě dokončujeme, je skupinovými pracemi a je upřímně vidět rozdílný, více proaktivní přístup všech členů skupiny.
Skupinové práce jsou velmi dobré k seznamování se s lidmi z jiných kultur, kdy má člověk možnost nejen poznat a pochopit rozdílnosti, ale také se naučit, či procvičit jiný jazyk než je angličtina. Právě díky tomu mám možnost si procvičit španělštinu, či se naučit alespoň drobnosti z jiných jazyků. Když už se zrovna neučíme navzájem cizí řeči, tak jsou skupinové práce přínosné hlavně pro možnost sdílet odlišné názory a nakonec dojít ke společnému závěru. Člověk by nečekal, jak ostrá může být právní diskuse na téma Corporate Governance, obzvláště v období krize, kdy by se dal očekávat jednohlasný názor, že by se měla zpřísnit kontrola.
V letošním roce se snažím nejen učit spolužáky trošku té češtiny na oplátku za jiný jazyk, ale také předávám nasbírané zkušenosti s Bloomberg terminály a znalosti ohledně finanční analýzy a rešerše společností. Se zhoršující se finanční situací na trzích a možná také tím, že nám protestují antikapitalisti pár set metrů od školy, se zvyšuje počet lidí, kteří mají zájem trhům porozumět nejen z novin, ale i z čísel – aneb z toho jak opravdu fungují. Pochopit vše okolo dnešních finančních instrumentů je poměrně komplikované, nicméně díky tomu, že mám centrálu Bloomberg pár metrů od školy, můžu se tam vydat sbírat znalosti na konference třeba o tom, jak by se měli regulovat banky, či na školení ohledně právě různých finančních instrumentů.