Vzhůru na fyziologii

I přesto, že jsem byl v ISP (individuálním studijním programu), můj letní semestr byl nabitý zkouškami, zápočty a zkušenostmi.

Po předtermínu z angličtiny mě čekala zkouška z lékařské terminologie (latiny) a histologie. Na zkoušku z angličtiny jsem dorazil s tím, že na ní mám pouze 30 minut, protože jsem měl již za půl hodiny být na anatomickém ústavu, kde jsem měl naplánované demonstrování na pitevnách. Součástí zkoušky byly 2 zápočtové testy, které jsem napsal o více než měsíc dříve, než bylo v plánu podle kurikula, abych mohl ke zkoušce ještě dříve. Při zkoušce jsem si vytáhl trávicí soustavu a genetiku. Po půl hodině monologu jsem byl propuštěn a s úsměvem na rtech jsem mířil směrem k anatomickému ústavu.

Latina neboli mrtvý jazyk je věc, která je, jak jsem se mohl dvakrát přesvědčit, na medicíně věcí zbytečně vyhrocenou. Za rok se student musí naučit přibližně 4000 slov a nepřeberné množství variant skloňování. Ty potom aplikovat při zápočtových testech a u zkoušky. Opravdové využití tohoto předmětu spočívá hlavně v předepisování léků, nicméně se to učit v prvním ročníku je s úmrtností na medicíně, obzvláště na 1. LF mírně absurdní. Latinu považuji za nutné zlo a učit se oněch 80 stran slovíček rozhodně nikomu nedoporučuji, ale až vám jednou budu psát recept, můžete si být jisti, že ho napíšu správně, i když to nebude z mého písma pravděpodobně čitelné.

Histologie a obecná embryologie se se mnou také táhla o rok déle než jsem původně plánoval, ale díky tomu jsem jí mohl o to více porozumět. Příprava na zkoušku probíhala každodenním učením, při kterém jsem téměř nevycházel z pokoje po dobu 10 dní. Histologie je zkouškou, při které se profesoři rýpají v detailech, a člověk si musí pamatovat věci, které se zdají až absurdní, ale stejně jako u ostatních zkoušek se nejedná o něco, co by se nedalo zvládnout.

Strastiplnou zkouškou z histologie jsem si prošel v prvním týdnu zkouškového období letního semestru a i přesto, že jsem měl tu nejhorší zkoušející, která onen den vyhodila 3 studenty, jsem vyhozen nebyl. Touto zkouškou započaly mé čtyřměsíční prázdniny, které budou trvat až do konce září. I přesto, jak náročný byl letní semestr, splývají mé prázdninové plány s medicínou. V příštích týdnech mě čeká letní výcvikový kurz a následně ošetřovatelská stáž na oddělení kardiologii v Institutu Klinické a Experimentální Medicíny. (IKEMu)

Demonstrování na anatomickém ústavu mě tento rok opravdu zaujalo. Místo tří piteven jsem se ve výsledku podílel i na pitevnách zubařů. Díky této zkušenosti začínám uvažovat o pozici lektora neboli pomocného učitele anatomie pro studenty prvního ročníku. Tento rok pro mě byl důkazem, že prohraná bitva neznačí prohranou válku, a že člověk musí bojovat dále i přes neúspěchy, ale o tom medicína vlastně je. V tuto chvíli mi nezbývá nic jiného než si užívat zbytku prázdnin, čerpat síly a těšit se na druhý ročník medicíny.

Další články z blogů

Všechny články