Vzhůru do nového akademického roku

Hned na začátku mého druhého akademického roku v Norimberku jsem se s úspěchem zúčastnil konkurzu každoročně pořádaného organizací “PE-Förderkreis für Studierende der Musik e.V.“ sídlící v Mannheimu. Konkurzu se účastní společně všichni instrumentalisté v jedné kategorii do 26 let a konkurz se skládá z několika částí – tou poslední rozhodující je sólové vystoupení konající se v Mannheimu před odbornou porotou.

Cílem organizace je umožnit studentům koupi vlastního nástroje a pomoc na začátku kariéry. Je to například možnost spolufinancování produkce CD nahrávky či finanční podpora účasti na mistrovských kurzech.
PE-Förderkreis také nabízí zprostředkování kontaktu s vítězi předchozích ročníků konkurzu, mezi něž patří mladí talentovaní hudebníci, z nich někteří se mezitím i proslavili.

Má účast na konkurzu pro mě byla vítanou zkušeností, a kromě čistě profesního cíle jsem si návštěvou Mannheimu mohl splnit i ty některé ostatní. Velmi rád totiž cestuji a poznávám mně dosud neznámé kraje. Seznámení s dalším novým městem bylo milým zážitkem, k čemuž rozhodně přispělo to, že jsem měl dobrého průvodce, přítele, jenž tu studuje.Foto: Benefizkonzert Cralsheim

Mimo Mannheim jsem navštívil také některá další bavorská a německá města při různých koncertních příležitostech. Například na konci září Gladbeck, ve kterém jsme společně s dalšími třemi pianisty měli koncert na téma Lisztovo výročí v rámci cyklu akcí pořádaných městem. Či na začátku října to byla koncertní návštěva Cralsheimu, jednoho z menších bavorských měst. Tady je každoročně pořádán benefiční koncert Kiwanis klubu, který je obdobou německých klubů Rotary či Lions, a který se také velmi aktivně angažuje v pomoci mladým talentům při startu jejich kariéry. S naším hobojovým duem jsme na podzim stihli navštívit Münster.

Ve škole nám začal třetí semestr, ve kterém se budu moct těšit z hojnosti hudebních předmětů, které jsem si zvolil. Je jich dost hudebně-teoretických (kontrapunkt, Gehörbildung, dějiny hudby, Musikwissenschaft für Musiker), ale vedle nich jsou to také například základy dirigování či Auftrittstraining, ve kterém nacvičujeme správné vystupování na pódiu. Předmět Veranstaltungseminar zase slouží k tomu, abychom například dovedli sestavit posluchačsky zajímavý program koncertu, či zvolit správný typ koncertu nebo projektu tak, aby vzbudil zájem.

Volný čas využívám ke sportování (rád jezdím na kole a chodím plavat), k vaření s přáteli či návštěvám zajímavých koncertů při různých příležitostech, jako tomu bylo naposledy v Berlíně na recitálu klavíristy Rafaela Blechacze.

Osobní volno jsem byl v poslední době nucen také využít k zotavení a léčení se z častých angín, kvůli nimž jsem měl nakonec podstoupit operaci mandlí. To se zatím nestalo, ale léčba mne doposud stála dost času a úsilí.

I tak pro mne představoval začátek nového akademického roku milý vstup do dalšího období v Norimberku. Budu se velmi těšit na další pokračování mého norimberského studia i toho všeho, co s sebou přínáší.

Benefizkonzert Cralsheim