Univerzitní ptactvo

Již dva měsíce se každé ráno budím za křiku kachen, hus a dalšího ptactva obývající největší jezero s plastovým dnem na světě. Když jsme poprvé navštívila York v březnu 2013, tak jsem ihned věděla, že University of York je to pravé místo pro mě. Po dvou měsících, mohu s čistým svědomím říct, že to byla výborná volba.

Na rozdíl od mých spolužáků z Open Gate, můj školní rok začínal až na konci září. Kvůli lepšímu spojení jsem letěla přes Edinburgh a do Yorku dojela vlakem, kde se mě okamžitě ujali starší studenti, doprovodili mě na univerzitu a dokonce mi i vynesli můj dvaceti kilový kufr do druhého patra. Freshers week, neboli první týden na univerzitě, jsem bohužel z části proležela v posteli, protože jsem byla nemocná (ne, nebyla to viróza z přílišného množství alkoholu).

Když konečně začala škola, byla jsem už úplně zdravá a plná energie. Přestože jsem ekonomii měla již na IB, neznamená to, že bych se tady nemusela učit. Je pravdou, že předmět Economics 1, který začíná úplně od samých základů, je jednoduchý, ale to samé se nedá říct o matematice, kde moje znalosti pravděpodobnosti a statistiky stačili do třetího týdne školy. Od té doby počítám a počítám. Každý týden mám 6 hodin matematiky a pouze 4 hodiny ekonomie, tak si občas říkám, jestli jsem se náhodou omylem nezapsala na obor matematika. Můj nejoblíbenější předmět je pravděpodobně momentálně dějepis, kde řešíme ekonomickou historii celého světa s lehkým důrazem na Británii.

University of York je jedna z mála britských univerzit, kde najdete takzvaný Collegiate System, což by se dalo volně přeložit jako kolejní systém. Každý student je členem jedné z osmi kolejí, avšak není to jen místo, kde bydlí. Studenti si v rámci koleje organizují různé akce od jazzových večerů v baru až po bungee jumping nad jezerem. Každá kolej má své zázemí, jídelnu, studentský bar a mnoho dalšího. Já jsem členem Vanbrugh College, která je umístěna ve středu campusu, okolo již zmiňovaného jezera, a je známá velkým množstvím hudebních akcí a nadšením pro sport, což byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem si ji vybrala.

Na univerzitě jsem se rozhodla pokračovat ve florbale, protože tady Martin (také stipendista nadace) minulý rok založil klub, a také jsem začala hrát netball, což je míčová hra podobná basketbalu, s tím rozdílem, že se nesmí driblovat. Zkušenosti získané v OG kavárně jsem se rozhodla uplatnit v studentském obchůdku SCOOP, který prodává lokální a fairtrade produkty za výhodnou cenu. Tento týden jsem také kandidovala do předsednictva Ekonomické společnosti na pozici International Officer, tak doufám, že mě mí spolužáci podpoří a budu se moci zapojit do vedení tohoto zajímavého spolku.

Svůj dosavadní univerzitní život mohu jednoduše označit jako „boží“, a jen doufám, že za tři roky budu moci říct to samé.

 

Univerzitní ptactvo