Ukončení druhého ročníku v UK a začátek letní stáže v US

Před dvěma týdny jsem hladce zakončil Trinity trimestr na Oxfordu a ukončil tím tak svůj druhý ročník studia materiálů. Přeletěl jsem zpět do rodné země, kde jsem pozdravil rodiče, „přebalil se“ (vybalil a zase zabalil věci do kufru) a během čtyř dní již seděl v letadle směřujícím do Los Angeles. Z Los Angeles jsem se přemístil do Santa Barbary, kde jsem před týdnem začal svoji 10ti týdenní vědeckou stáž.

Závěr roku proběhl bez problémů především díky tomu, že jsme neměli žádné zkoušky. Učivo bylo také poměrně „stravitelné“ asi i proto, že se profesoři soustředili především na prváky a třeťáky, kteří měli ke konci trimestru důležité zkoušky. Úspěšně jsem sepsal moji poslední laboratorní zprávu a odevzdal laboratorní sešit/knihu, na které jsem za tento rok strávil přes 200 hodin. Dostal jsem také certifikát za splnění kurzu „Building a business“, který nám měl objasnit, co obnáší založení vlastní společnosti. Certifikát je sice pouze papír, který nic neznamená, ale musím uznat, že přednášky a workshopy byly zajímavé a poučné.

Jediné dvě věci, které se v posledním trimestru nepovedly, byly počasí a volejbal. Počasí se letos opravdu snažilo dodržet britské normy, a tak jsme za celé jaro a léto měli pouze dva slunné dny, zbytek mlhu a déšť. Ve volejbale jsme bohužel podlehli Cambridge 3:0 za silné nepřízně Cambridgeského rozhodčího.

Přesto byl ale tento term asi nejpříjemnější a nejklidnější, a lepší začátek stáže v Santa Barbaře jsem si ani nemohl přát. Větší kontrast od Oxfordu si asi ani neumím představit. Musím asi začít právě počasím – příjemných 25°C za jasné oblohy a bez přehnané vlhkosti je dokonalým opakem anglickým mrakům a silnému, chladnému větru. K tomu se navíc kampus UCSB nachází na pobřeží a z budovy mé laboratoře je to doslova 2 minuty chůze na pláž. Také povaha lidí je o 180° odlišná od té české. Míjíte-li někoho na ulici, podívá se na Vás, usměje, občas i zdvořile pozdraví a optá se jak se máte. To je pochopitelně samozřejmostí v obchodech, restauracích a jiných sociálních místech. Když jsem u těch obchodů, nemohu si odpustit zmínit to, jak jsem příjemně překvapen výběrem zdravých, organických potravin a produktů. Je poznat, že je zde kladen velký důklad na zdravý životní styl.

V laboratoři jsem teprve začal, ale musím říct, že to bude určitě kvalitní stáž. Pracuji na projektu pro svého mentora, který je PhD student (studentkou) a můj výzkum je součástí její dizertační práce. Je tudíž v jejím zájmu odvést dobrou práci.

Pracuji na výzkumu magnetoelektrických materiálů, konkrétně na magnetických izolantech, které by měly využití v zefektivnění ukládání informací v počítačích. Je zde množství podobných programů, přičemž většina z nich je soustředěna na americké studenty, kteří za stáž dostanou, na rozdíl od nás, i zaplaceno. Celkem je nás zde asi 100 stážistů, přičemž celý program je velmi dobře zorganizován a finančně podpořen vládou. Touto aktivitou a profesionalitou jsem až ohromen a nedivím se, proč je zde věda mezi studenty mnohem populárnější než v České Republice. 

Pokud na mě máte jakékoliv dotazy týkající se studia na Oxfordu nebo stáže v US, prosím kontaktujte mě přes nadaci, na mém e-mailu nebo na facebooku. Jsem ochoten pomoci či poradit.

Pozdravy z Kalifornie