Hana Tyburcová

Týden na klinice koní

Hana Tyburcová

Tento semestr nám začaly předměty týkající se veterinární medicíny u koní, na které jsem se tolik těšila. V rámci výuky interní medicíny a chirurgie koní jsme byli pověřeni týdenní docházkou na klinice chorob koní v naší škole. Tato stáž byla velmi přínosná, především z důvodu času na zorientování se na klinice, pomáhání při léčbě pacientů a pozorování různých zákroků a vyšetření. 

Každý den nám začal v 7.00 ranním měřením pacientů, při kterém se pozornost věnuje srdeční frekvenci, peristaltice a rektální teplotě. Poté následovala ranní vizita doktorů, při které studenti mají chvilku odpočinku a čas na snídani. Následovně se podávaly medikace všem pacientům přítomným na klinice. Tento týden byla většina pacientů oftalmologických, tudíž kapání očí bylo na každodenním pořádku. Naší zodpovědností byly aplikace v 8.00, 12.00, 16.00 a 20.00. Oční kapky se ale podávají i v průběhu noci o půlnoci a ve čtyři hodiny ráno.

Mimo jiné jsme se také dostali k perorálním a intravenózním aplikacím a k odběru krve. Ve 14.30 jsme se účastnili odpolední vizity, na kterou mohou docházet jak doktoři, tak i studenti. Mezi zákroky a vyšetřeními, které jsem za tento týden měla příležitost vidět, bylo ošetření sarkoidu v tříslech, vyšetření a ošetření abscesu kopyta, rentgenování kopyt, endoskopie, cystoskopie a několik stomatologických zákroků jako například extrakce zubu. Na kliniku přijeli i dva akutní pacienti, pneumonie a kolika. Ve chvílích volného času bylo také naší zodpovědností „venčení koní“ a měření školních koní. Po obsáhlejší aplikaci medikací ve 20.00 jsme mohli odejít domů.

Původně jsem se bála časové náročnosti této praxe (pondělí až pondělí), ale ve výsledku jsem byla ráda za každou minutu, kterou jsem na klinice strávila. Navíc si myslím, že obrovskou výhodou bylo tuto praxi absolvovat během zkouškového období, kdy na klinice nebylo moc dobrovolníků, a i já jsem měla čas věnovat se pouze této praxi.