The Meadows Share

V prvním ročníku jsem jela do Ikei a koupila si spoustu nových věcí. Potřebovala jsem se zařídit. Přibylo nádobí, lampička na stůl, květináče a obrázky na zeď. Stálo mě to peníze, spoustu toho bylo nekvalitní a během pár měsíců se rozbilo. Když jsem si stěžovala svým starším kamarádům, odkázali mě na facebookovou skupinu The Meadows Share. Nevěděla jsem, že něco takového existuje a co to vlastně je, ale jelikož jsem moc neviděla na čtení, protože lampička z Ikei to po pár měsících se mnou vzdala, rozhodla jsem se do skupiny přidat.

Skupina je pojmenovaná po velkém parku uprostřed centra, The Meadows (Louky). Má okolo třiceti tisíců členů a je založena na principu sdílení a šetření peněz a životního prostředí. Vzhledem k tomu, kolik v Edinburghu žije studentů a cizinců, hodně lidí zde žije pouze krátkodobě. Aby se ušetřilo vyhazování plně funkčních věcí, které mohou posloužit dál, rozhodli se nějací lidé založit komunální projekt. Skrze facebookovou skupinu tak lidé, kteří se stěhují, nebo mají nějaké věci, které již nepotřebují, mohou věci nabídnout, a jiní, kteří by je ocenili, zase vyzvednout. Takhle to funguje se vším – nábytkem, jídlem, nářadím, lístkama na koncert nebo do kina anebo pokojem k pronájmu.

Sama jsem se stala aktivním členem této skupiny. Konečně mám novou lampičku a u nás na bytě je snad polovina věcí právě od lidí ze skupiny. Jelikož nemám moc věcí na výměnu, často nabízím buď kvásek na výrobu chleba, nebo houbu na výrobu kombuchy či kefíru (obojí se stává čím dál tím populárnější). Zrovna minulý týden mi jedna paní přivezla obrovskou a krásnou květinu, o kterou se neměla čas starat. Výměnou chtěla zavařovačku kvásku. Říkala, že se mi ozve, jestli se jí chleba povedl. A nedávno si nějaký pán vyzvedl celou krabici nádobí, kterou u nás na bytě nechali předchozí nájemníci.

Když jsem byla na prázdniny doma, snažila jsem se najít podobnou skupinu v Praze. Našla jsem obdobné skupiny, ale žádná se nenesla ve stejném duchu. Lidé málokdy odkládali věci opravdu s myšlenkou pomoci někomu jinému a často se dožadovali výměny či nějaké kompenzace. Možná je to českou povahou, možná jenom tím, že podobná skupina nebyla ještě založena. Každopádně si myslím, že každému městu či komunitě by podobná skupina mohla pomoct ušetřit, jak peníze, tak životní prostředí.