Tak trochu jiné léto

Toto léto jsem se rozhodl strávit jinak oproti těm předchozím. Takže místo brigády, které jsem hlavně dělal pro peníze, jsem se letos rozhodl získat zkušenosti prostřednictvím stáží. Zatímco hodně studentů, se kterými jsem se potkal během mých dvou stáží v Česku, je dělalo kvůli povinné praxi, pro mě, stejně jako pro spoustu mých spolužáků, je stáž vnímána jako povinnost pro lepší úspěch v budoucnosti. A musím přiznat, že ta spousta lidí okolo, kteří se hlásili na stáže, mě jaksi donutila se o ně více zajímat a dostat se na ně.

Jelikož se letos specializuji na chemii a jelikož jsem věděl, že to bude můj směr, i před začátkem tohoto roku, chtěl jsem získat praxi v chemické laboratoři. Navíc jsem chtěl poznat, jaký je rozdíl mezi průmyslovým a vědeckým výzkumem. A tak jsem si nakonec sehnal dvě stáže, jednu ve farmaceutické společnosti a druhou na Ústavu organické chemie a biochemie při Akademii věd.

Prázdniny mi začaly třítýdenním dojížděním do TEVY, farmaceutické továrny v Opavě. Tato zkušenost určitě stála za to, jelikož jsem mohl nahlédnout, jaké jsou priority v takové společnosti. Navíc jsem si vyzkoušel několik nových technik, se kterými jsem se do té doby nesetkal, ale hlavně jsem se na tu chvilku stal součástí týmu a mohl jsem pracovat na aktuálním projektu.

Nicméně tři týdny utekly jak voda a já měl týden na to, abych se přemístil do Prahy, kde jsem strávil osm týdnů v laboratoři medicinální chemie profesora Hocka. I zde jsem se stal součástí týmu a přispěl do jednoho z aktivních projektů. A co více, dostalo se mi šance si procvičit techniky z chemických praktik a zároveň jsem se naučil nové techniky, které používám v mých současných syntetických praktikách. Takže jsem získal dost praktických dovedností, ale stejně tak jsem získal nějaké vědecké zkušenosti, jako například, že ne všechny pokusy jsou bezchybné jako v praktikách.

Stáže mi zabraly jedenáct ze čtrnácti týdnů prázdnin a já si chtěl taky užívat, jelikož to je, proč prázdniny máme, ne? A tak jsem se na začátku prázdnin, během plánování, v jedné slabé chvilce, kdy se mi zachtělo dobrodružství, rozhodl, že využiju nabídky mého kamaráda a navštívím ho v USA. Takže skoro dva týdny jsem cestoval po kousku východního pobřeží USA a navštívil Philadelphii, New York, Washington D.C. a několik dalších menších měst.

Jak bych měl zakončit toto vyprávění? Ze všeho nejdříve bych chtěl podpořit všechny, aby šli na nějakou stáž, i když nemusí, jelikož tak můžou získat cenné zkušenosti. Zadruhé bych všem nadcházejícím vědcům chtěl vzkázat, ať se nenechají odradit neúspěchy, jestliže pokusy nevycházejí tak, jak by měly, protože právě toto je to, o čem je věda, a to o pokusu a omylu. Zatřetí, každý by měl čas od času poslechnout své dobrodružné já. A na závěr, co se zdá být létem plným práce nemusí znamenat, že si neodpočinete.