Švédské jaro, české léto

Svůj třetí příspěvek do tohoto blogu píši již z rodného Česka, kde už několik týdnů pobývám. Ovšem během druhého jarního semestru na KMH jsem toho zažil a stihl dost, takže nebude těžké zavzpomínat.

V první řadě bych asi neměl zapomenout na jeden z hlavních bodů mého dosavadního studia na KMH, a sice že jsem úspěšně završil bakalářský program a získal titul „Bachelor in Music“. Avšak jednoznačně cítím, že tento milník je pro mě pouze jakýmsi pomyslným odrazem do dalšího studijního období na KMH, jednak proto, že jsem po přijímacích zkouškách byl přijat do magisterského programu, a potom také proto, že právě během posledních měsíců tohoto akademického roku se mi daří rozběhnout velice slibné projekty a koncertní spolupráce, které v tom nadcházejícím akademickém roce na KMH mohu dále rozvíjet.

Vezmu to tedy popořadě. Zatím jako naprosto zásadní se jeví má spolupráce se švédským cellistou Johannesem Rydénem. S radostí mohu říci, že se nám v poslední době podařilo uskutečnit několik zajímavých koncertů, jak školních, tak mimoškolních. Dokonce po našem posledním společném školním koncertu jsme dostali nabídky i na soukromé akce, a proto mám radost, že naše hudba a tato kombinace, akordeon a cello, která navíc není ve Švédsku tak běžná, nachází mezi lidmi ohlas. S Johannesem jsme také, jako duo, vystoupili i na mém bakalářském recitálu. Stále rozšiřujeme náš repertoár a určitě se v příštím akademickém roce chceme společně zúčastnit jedné z největších švédských soutěží „Ung och Lovande“, čili „Mladí a nadějní“. Tato soutěž získala mou pozornost jednak proto, že jako jeden z hlavních aspektů porota hodnotí nejen samotné hudební provedení, ale i ústní prezentaci a celkový dojem z vystupování na pódiu, který je v tomto případě stejně důležitý, jako samotná hra. Druhé plus této soutěže je, že místo velké peněžní odměny vítězné duo získá koncertní turné po Švédsku, což vnímám jako nepoměrně lepší a zajímavější, protože peníze z jedné soutěže se utratí, ovšem kontakty z koncertů zůstávají. A právě na tuto soutěž jsme už nyní na jaře začali sestavovat program.

Jako další a velmi zajímavý bod mojí spolupráce s Johannesem bych uvedl ještě projekt (2) DUO, čili dva hudebníci a dva tanečníci. Tento projekt je založen na prolnutí hudby a tance, neb jsme s dvěma tanečníky nazkoušeli originální program, kde se právě naše hudba propojí s jejich tancem. Tento projekt jsme připravovali a zkoušeli celkem dva měsíce a mám radost, že se naše práce začíná úročit. S tímto projektem jsme poprvé vystoupili v rámci švédské Kulturní noci v Kulturhuset, což je hlavní kulturní dům ve Stockholmu. Několik dní na to jsme uskutečnili dva koncerty v budově bývalého jaderného reaktoru „Reaktorhallen“, což je první reaktor ve Švédsku. Bylo nesmírně zajímavé hrát v tomto prostředí, kam se člověk jen tak nedostane, a ještě ukázat toto prostředí i publiku. Navíc tato hala měla výjimečnou atmosféru a jednu z nejlepších akustik, v jakých jsem v životě hrál, dokonce lepší než naprostá většina kostelů. Myslím, že v takovémto prostředí náš projekt vynikl skvěle. K naší radosti přišlo více jak sto lidí, což na první velký a absolutně nezávislý projekt není zase tak špatné. Na podzim jednoznačně s tímto projektem chceme pokračovat a oslovovat více lidí ve Stockholmu. Ve hře jsou i taneční soutěže, ale to už ukáže čas.

Kromě těchto, ale i jiných komorních projektů, se samozřejmě plně věnuji i sólové hře. Jak už jsem zmínil, v dubnu jsem měl svůj bakalářský koncert, ale i mnoho jiných sólových vystoupení, jako například koncert na setkání Švédské akordeonové asociace, kde jsem i poskytl rozhovor pro magazín „Dragspelsnytt“.

Takto jsem tedy z části trávil jaro ve Švédsku. Určitě by se našlo mnoho dalšího, o čem bych zde mohl psát, ale abych to moc nenatahoval, vysvětlím nakonec, proč jsem v nadpisu tohoto příspěvku použil „české léto“. To proto, že při studiu jsem během jara naakumuloval ohromné množství tvůrčí energie, kterou chci do konce tohoto léta přetavit ve dvě nová sólová alba a v neposlední řadě s nimi spojená hudební videa, která dnes již nepostradatelně patří do portfolia profesionálních hudebníků. Proto české léto, protože i program na toto léto je pro mě více méně pracovní. Ale nedokáži si představit, že bych vedle koncertů trávil čas něčím více naplňujícím, než je právě takováto tvůrčí činnost, která mě každý den žene dopředu. A já pevně věřím, že se mi všechny mé plány na letošní léto podaří naplnit, a než se opět v září vrhnu do studijního koloběhu a koncertů ve Švédsku, vytvořím spoustu nových nahrávek a hudebních videí. Pokud Vás, jako čtenáře tohoto blogu, kromě samotného studia bude zajímat i má hudební tvorba, s pokorou Vás zvu na svůj web „milanrehak.com“ kde naleznete některé z mých nahrávek a videí. Ale to jen tak na okraj. Tak zatím a krásné léto všem!