Studium v zahraničí v Anglii

Anglie… V minulém blogu jsem porovnával studium v Americe s Českem, ale Anglie je ještě o stupeň jinde ve světovém ohlasu. Tento podzim mám možnost studovat v University of East Anglia a rád bych Vám pověděl o mé zkušenosti v porovnání s USA.

Zima, ale bez sněhu. Slunce? Viděl jsem tu žhavou hvězdu možná týden a půl zatím z celého podzimu. Snad každého, koho jsem se kdy zeptal na něco o Anglii odpověď je vždy stejná. Počasí stojí za starou bačkoru. Do té doby, než jsem to zažil na vlastní kůži jsem nepochopil, jak strašně stará a smradlavá ta bačkora doopravdy je. Jediné, co pomáhá je každý den vypít aspoň dva litry čaje. Najednou rozumím stereotypům, které o Britech jsou mnohem více. Většinou jsem proti stereotypům, ale… Občas jsou založené na pravdě.

Je velmi zajímavé jít z učebny, kde nás bylo 7 i s profesorem během přednášek fyziky do učebny kde nás je 55. Bez profesora. Z hlediska vzdělávání je to diametrálně odlišný způsob výuky, která se musí odehrát. Je to velmi zajímavé pozorovat a porovnávat. Otázku, kterou si kladu snad každý den: „Jak by se asi tohle učilo v Americe? Či v Česku?“ Ne vždy na to najdu odpověď, ale zaručeně to roztočí mozek do vyšších otáček.

Bydlení a žití je velmi jiné také. V Americe většina univerzit má velký kampus s jídelnou, kde je v podstatě skoro o všechno postaráno. Většinově nároky na studium jsou kvůli tomu také vyšší. Rozhodně vidím množství práce jako velmi rozdílné i když každá škola to má trochu jinak. Zde je více času celkově, ale utíká mezi prsty jako voda, kvůli vaření, praní a dopravování se do školy. Vaření si sám pro sebe jsem si, ale velmi užil. Skvělá zkušenost, mít doma navařeno jídlo, které jsem si sám zvolil je nesrovnatelně lepší než si jenom dojít do kafeterie. Na druhou stranu, času je omezeně. Všechno má výhody a nevýhody.

Bennington je malinká universita s pouze asi 1000 lidmi. Kdežto UEA má okolo 15 tisíc. Množství klubů, aktivit a společností, jejich vybavení a financování, je jiná liga. I za můj krátký pobyt zde jsem si mohl vyzkoušet potápění (druhý zprava, pokud jste mě náhodou nepoznali pod výbavou) a windsurfing, což byla skvělá záležitost. Zároveň jsem mohl vyrazit do Cromer, kde jsme čistili pláž od odpadků či navštívit Brighton nebo Canterbury a Bílé útesy Doveru. Samozřejmě, žádný výlet do Anglie není kompletní, pokud se nestavíme v Londýně a z toho jsem si udělal i malý výlet na Stonehenge. Rozhodně, cestování bylo obohacující a krásné, i skrze déšť a silný vítr.

 druhý zleva

Celkově, bych Study abroad (či Study away) doporučil všem. Ať je to Erasmus či jiný program, myslím si, že vyrazit ze své bubliny přátel a rodiny do neznáma, je zkušenost, kterou když jí někdo projde, málokdo řekne, že to za to nestálo.

S pozdravem,

Matyáš

Studium v zahraničí v Anglii