Studentská iniciativa - etické a bio potraviny na kampusu

Britské univerzity jsou známé pro své nespočetné množství studentských spolků a Warwick v tomto není výjimkou. Najdeme zde přes 200 studentských spolků, počínaje Finance Society, přes Politics Society a konče například u People and Planet. Právě o té poslední zmíněné vám něco povím.

People and Planet pořádá pravidelné kampaně o současných světových problémech, ať už ekologických, sociálních či politických. A právě na podzim minulého roku se zrodil nápad na vytvoření tzv. ‘Food-Coopu‘, na jehož chodu se v současnosti podílím. Co si pod tím máte přesně představit? Jedná se v podstatě o stánek s potravinami, které jsou ale levné, bio, etické a navíc zdravé. Jedná se například o luštěniny, rýži, sušené ovoce, ořechy, sojové mléko. Chceme tímto rozpoutat diskuzi a navést ostatní lidi přemýšlet o tom, odkud jídlo, které kupujeme denně v supermarketech, pochází a jakým způsobem bylo vyrobeno. Jednoduše chceme nabídnout studentům a lidem v okolí nové alternativy.

Musím přiznat, že já osobně jsem dříve nedávala takovou pozornost tomu, odkud například rajčata pochází. Zda jsou místní či ze Španělska nebo Senegalu mi bylo celkem jedno, rozhodující pro mě byla cena a čerstvost. Tak je to asi pro většinu lidí. Nicméně, díky Food-Coopu nyní trávím více času v obchodech přemýšlením o tom, odkud daná věc putovala a dám raději přednost místním výrobkům, protože méně zatěžují životní prostředí. Na druhou stranu, existují také výrobky fair trade, které by měly zaručovat, že pracující na výrobě dostali adekvátní výplatu za jejich práci. Těchto výrobků se nyní také snažím kupovat více než dříve.

Další specialitou Food-Coopu jsou tzv. „veggie box“, což jsou bedýnky naplněné bio zeleninou a ovocem, převážně od místních zemědělců, a studenti si je mohou objednat až přímo domů. Veggie box mi chodí každých čtrnáct dní a často tam najdu mnoho nové neznámé zeleniny, s kterou experimentuji při vaření.

Poslední věc, kterou bych vyzdvihla je, že na prodeji se podílejí dobrovolníci a prodáváme za ceny od výrobce, tudíž potom je možné docílit skutečně nejnižší ceny, které se nám studentům určitě hodí.

Díky Food-Coopu jsem začala více přemýšlet nad tím, co jím, a jakou cestou jídlo ke mně muselo dojít. Vidím to také jako skvělou možnost podpory ekologického zemědělství a místních farmářů. Také poznám mnoho nových lidí s podobnými zájmy.