Střední nebo vysoká?

Před příchodem na univerzitu má pravděpodobně každý velká očekávání a také velký strach – alespoň u mě to tak bylo. Jak těžké to bude? Jací budou mí profesoři? Jaká bude forma zkoušení? Přesně tyto otázky se mi honily hlavou před začátkem září.

Prvním uklidňujícím náznakem byl „Orientation Day“, který má Anglo-Americká univerzita organizovala pro všechny studenty prvního ročníku. Na této dvoudenní akci jsem se seznámila se svými spolužáky i s fungování celé školy. AAU se snaží co nejvíce pomoci svým studentům se hladce začlenit do jejího systému. Prvního dne jsem se tedy již tolik nebála, neboť mě čekalo pár známých tváří.

Do svého prvního semestru na Anglo-Americké Univerzitě v Praze (AAU) jsem nastoupila již 31. srpna, což je dokonce o den dříve než šly děti do první třídy. České vysoké školy většinou mají výuku rozdělenou na přednášky a cvičení. Na AAU je však každý předmět vyhrazen do bloku trvající 2 a půl hodiny s minimálně jednou 10 minutovou přestávkou. Tento systém se tedy o moc neliší od toho, na který jsem byla zvyklá na Open Gate. Zkoušení probíhá jedině písemně, za což jsem nesmírně vděčná. V některých předmětech máme během semestru „quizes“ či semestrální práce a největší zkoušky se konají v půlce a na konci semestru. Povolená neomluvená absence pro každý předmět je jen 2x během jednoho semestru, jinak se nám snižuje finální známka. Kantoři jsou většinou přátelští, představují se nám křestním jménem a mají pro nás vyhrazené konzultační hodiny, kdy jsou u nich dveře vždy otevřené. Jak sami vidíte, toto prostředí se opravdu moc neliší od toho středoškolského a nikdy se nemusím bát, že bych kohokoliv z personálu svými dotazy jakkoliv obtěžovala.

Rozvrh si každý volí sám podle svých preferencí a tak mám každý předmět v úplně jiném kolektivu. Občas se setkávám s prváky, občas s druháky. Občas s Kazachy, občas s Američany. Občas s 17letými, občas s 25letými. Tato skutečnost se mi na mojí škole líbí nejvíce, neboť je opravdu zajímavé slyšet názory tak různorodého seskupení lidí.

Tak to by bylo k představení mé školy jako takové. Právě mám za sebou většinu svých „Mid-term exams“ a můžu se pyšnit výsledky mezi 98 a 100%! Za dobré známky jsme dostali zasloužené týdenní podzimní prázdniny, které mi vrstevníci na českých univerzitách mohli jen závidět. Pevně doufám, že si skvělé výsledky udržím i ve zbytku semestru a dostanu na druhý ročník plné akademické stipendium od školy. Tak mi držte palce…

 

smiley