Stáže: důvod, proč CompSci na Cambridge neobsahuje nic praktického

Kdykoli někoho potkám a přijde řeč na to, že studuji Computer Science, nejčastější odezvy zní něco jako “Tak dokážeš mi hacknout Facebook?” anebo “Jo, takže budeš jako další Bill Gates, nebo co?” Tyto vtípky ale dávají najevo rozdíl mezi tím, co si lidé myslí, že Computer Science je, a tím, co opravdu studujeme. Tento rozdíl koneckonců dává smysl, neboť si člověk těžko jen tak pokecá o indukci přes abstraktní syntaktické stromy a důkazy determinovanosti jazyků.

Tím nechci říci, že nás tu neučí vůbec nic praktického, ale většina zadání je v podstatě řada instrukcí, co a jak napsat, což se vždy dá stihnout za jedno odpoledne, na rozdíl od jakéhokoli opravdového projektu. Abychom získali uplatnitelné zkušenosti, očekává se, že si sami zařídíme nějaké stáže. Musím ale uznat, že to univerzita skvěle podporuje tím, že nabízí kariérní služby a organizuje trhy pracovních příležitostí.

Přestože stáže nejsou povinné, zdejší silná konkurence mezi studenty znamená, že si každý nějakou zajistí, anebo se smíří s tím, že ho někteří budou považovat za nekompetentního. Ne, že by toto byl zrovna zdravý přístup, ale bezpochyby to studenty motivuje. Osobně jsem za toto velmi vděčný, protože na svou první zkušenost v praxi nikdy nezapomenu.

Získal jsem příležitost přes léto absolvovat stáž v sotfwarovém vývoji v Londýně u startupu zvaném UtterBerry, který se zabývá vývojem a podivuhodným uplatněním inteligentních senzorových sítí. Jelikož to byla má první zkušenost tohoto druhu, musel jsem si na hodně věcí rychle zvyknout, jako například sedět v kanceláři od 9.00 do 18.00, nebo obecně i druh práce odlišný od jakýchkoli školních projektů. Ze začátku jsem si vůbec nevěřil, neboť jsem se musel JavaScript učit za běhu a to, co jsem psal, mělo opravdové uplatnění ve firemních systémech. Obecně tato zkušenost upevňuje mé přesvědčení, že aby člověk dosáhnul něčeho hodnotného, musí být připraven posunout hranice své komfortní zóny.

Nakonec pro ty, kteří hledají nějaké všeobecné tipy týkající se přihlášek na stáže v tomto sektoru, jsem shrnul několik, které mi pomohly:
• Zjistěte si deadliny přihlášek - některé už jsou v říjnu na následující léto.
• Berte zastaralé rady o životopisech se špetkou skepse- zaměstnavatele nezajímá, že máte zkušenost s Microsoft Excel!
• Hlaste se všude! Počet přihlášek není omezený a většinou to zabere pár kliknutí poslat standardizovaný životopis.
• Nebuďte vybíraví ve firmách hned od začátku. První dojmy mohou být zavádějící a také jakékoli zkušenosti pohovorů jsou užitečné, nehledě na to, jestli tam opravdu chcete pracovat.
• Neberte pohovor jako zkoušku, ale spíš jako příležitost se seznámit a skamarádit se se šéfem.