Stáž Open Gate

Přes New York domů a konečně se už vítám s rodinou na letišti Václava Havla. Po půl roce v Americe už mi vůně chleba a jiných českých aromat doopravdy chyběla. Obzvláště kolem Vánoc, kde se přidá cukroví, skořice a ta borovička doma, plně ověšená ozdobičkami.

Hned po Silvestru již nastupuji na Open Gate na moji povinnou stáž od univerzity (Field Work Term – koncept, kde všichni studenti Bennington College si musí povinně najít 1,5 měsíční stáž kdekoliv po světě), kterou mi Nadace pomohla sjednat. Po prvním rozhovoru s paní ředitelkou Kožnarovou už vím, že budu v dobrých rukách a tohle bude nezapomenutelný zážitek mé profesní kariéry. Musím vyzdvihnout práci pana Grejtáka, který se mě ujal a věnoval mi ohromné množství svého času a kvůli kterému bylo možné, abych se posunul ve své schopnosti učit žáky přímo v mílových krocích.

První týden jsem chodil na hodiny ostatních učitelů a pozoroval různé učící styly a zároveň se snažil zjistit, jaký styl by mně osobně vyhovoval. Byla to skvělá příležitost, ale co mě doopravdy posunulo, byla možnost, si to jít okamžitě vyzkoušet. Paní Kožnarová s panem Grejtákem mi domluvili, že můžu odučit příštích 6 týdnů kurz astronomie pro Sextu A a Sextu B. Nečekaná pocta, ale zároveň jsem to vnímal jako nejlepší možnou možnost začít růst ve všech dovednostech potřebné pro učitele. Přišlo mi úžasný, jak hezky se to doplnilo po náslechách, kde jsem zkoumal teoreticky a následně uplatnil i prakticky, vše co jsem viděl.

Práce se studenty byla krásná a potvrdila ve mně několik faktů. Jak málo toho vím, jak moc se musím naučit a že to je dřina, která se málo kdy ocení, tak jak by bylo potřeba. Zároveň je to práce s okamžitou odměnou, kdy můžu doslova vidět, jak studenti akademicky rostou přímo před očima a i s výhledem do budoucna, že jim třeba trocha zápalu pro hvězdy pomůže utvořit si představu o světě větším a vzdálenějším než pouze naše planeta Země a její současné problémy.