Stávky a pandemie

V půlce letního semestru začíná měsíční stávka. Na tu už jsem bohužel jako student humantních oborů zvyklá. Začíná mi tak nový režim samostudia. Každý den vstanu, dojdu do knihovny a hledám, co bych ten den měla dohnat. Přednášky i tutoriály jsou zrušeny, a tak je veškerá zodpovědnost na to dohnat materiál na mně. V něčem je to osvobozující: můžete si poskládat váš vlastní rozvrh a rozhodnout se, které předměty mají momentálně přednost. Na druhou stranu je to ale vysilující. Všechno se musíte naučit sami. Během stávky stávkující lektoři ani neodpovídají na emaily a všechny konzultační hodiny jsou zrušené. Takže pokud máte jakoukoliv otázku k učivu, nedostane se vám na ní po dobu stávky odpověď. Na začátku stávky vždycky studenti slibují, že se sejdou a budou se učit spolu, ale během dvou týdnů všechny plány zaniknou. A tak vás stávka připraví o dva hlavní komponenty studia na vysoké škole – expertiza vašich profesorů a vyučujících, a diskuze s ostaními studenty.

Během mého studia na University of Edinburgh jsem zažila už tři stávky. První byla také měsíční, a proběhla v mém prvním ročníku. Tehdy to byla velká událost. Tak dlouhá a rozsáhlá stávka na téměř všech univerzitách v Británii snad ještě neproběhla a unie si slibovala velký úspěch. Ovšem, málo se změnilo a tak proběhly další dvě stávky. Jedna krátká minulý rok před Vánoci, a ta druhá, měsíční, toto jaro.

Co tuhle stávku ale odlišilo od ostatních bylo její neštastné načasování. Přesně ten týden co se vše mělo vrátit do normálních kolejí se univerzita rozhodla přerušit výuku kvůli pandemii COVID-19. A tak ani po měsíci přerušené výuky jsme se nevrátili do školy. Začala probíhat online výuka, která byla ale poměrně omezená. Kvůli pandemii se musely zrušit i všechna etická povolení o akademických výzkumech. Všechno je přerušené, výzkum na bakalářské a dimplomové práce a ostatní projekty se musely přeorientovat na nová témata, které nevyžadují lidský kontakt.

Tento semestr se stal nejvíc přerušeným semestrem mého studia. Z jedenácti týdnů výuky bylo odučeno pouze pět. Ve třetím ročníku, který je označený jako Honours, je takové přerušení poměrně zásadní. I přesto, že bylo hodně plánů zrušeno, studenti se snaží pokračovat a doufat, že příští rok se věci vrátí do normálu, a budeme si moc užít poslední rok studia.