Stávky

Po prvním semestru tady v Birminghamu je nyní čas na druhý z celkových tří, což je pro mnohé možná překvapením, jelikož české vysoké školy v drtivé většině fungují na dvousemestrálním systému. Zatím je všechno při starém a funguji podobně jako před Vánocemi, tedy kromě pár změn v předmětech. Po náročném prvním semestru jsem si už myslím poměrně zvykl jak na univerzitní život, tak na život v Británii.

Další věcí, která bohužel zůstala při starém, jsou penze a platy profesorů, a proto i v tomto semestru probíhají rozsáhlé stávky, které svolaly odbory, konkrétně UCU (University and College Union), a které probíhají na více než sedmdesáti univerzitách po celé zemi. Zatímco minule se jednalo o týdny dva, tento semestr se stávky rozprostřely na týdny čtyři, a jelikož semestr netrvá ani tři měsíce tak se jedná o skutečně obrovské množství přednášek, o které jako studenti bohužel přijdeme. Naneštěstí se zatím žádného konsenzu nedosáhlo a celkově mi přijde, že se situace dostala do mrtvého bodu.  Do toho všeho se pomalu ale jistě blíží letní zkoušky, které nejsou jen z jednoho semestru ale z celého roku, což je oproti Česku taky změna.

Abychom ale tento blog ukončili na pozitivní notě, sluší se zmínit, že jsem se o vánočních prázdninách zúčastnil novoročního setkání stipendistů nadace TKFF, které se, podle mě, mimořádně vyvedlo. Kromě pana Vondry člověk potkal velmi pestrou škálu talentovaných lidí studujících vše od medicíny po operní zpěv, takže byla možnost zjistit, jak to chodí jinde po světě a načerpat inspiraci do dalšího studia. Pro mě osobně velmi pěkná tečka za prvním semestrem.