Sbohem Kanado, ahoj Dánsko!

Společně s koncem roku 2017 se přiblížil i konec mého studijního programu Global Supply Chain and Logistics Management, díky kterému jsem strávila semestr na Chinese University of Hong Kong v čínském Šen-zenu a na University of British Columbia v kanadském Vancouveru.

V průběhu semestru v Kanadě jsem mimo jiné byla členkou týmu dobrovolníků, kde jsem společně se čtyřmi spolužáky pracovala jako externí konzultant pro neziskovou organizaci. Naším klientem byl domov, který zařizoval dotované ubytování pro rodiny s dětmi potřebující lékařský zákrok, tak aby rodiče mohli být poblíž, když je jejich potomek v nemocnici. Domov nebyl v posledních letech finančně soběstačný, takže jsme s týmem navrhli novou finanční strukturu a přidali a zrealizovali nápady, jak zlepšit klientský servis a dosáhnout tak více návštěvníků. Tuto zkušenost považuji za jednu z nejlepších z celého bakalářského studia, neboť jsem si potvrdila, že bych v budoucnu chtěla pracovat v poradentství pro neziskové a nevládní organizace.
 
Ještě před složením závěrečných zkoušek v Kanadě jsme se třídou odjeli na víkendový studijní výlet kousek za Vancouver. Zde byla hlavní náplní case competition. Tentokrát jsme měli na vyřešení úlohy 24 hodin ve čtyřčlenných týmech a tématem byl dodavatelský řetězec neziskových organizací při přírodních katastrofách. Po třech naspaných hodinách jsme naše nápady úspěšně odprezentovali, na vítěznou příčku jsme však bohužel nedosáhli.
 
Po návratu zpět do Vancouveru přišla nejtěžší část semestru: odevzdávání všech závěrečných prací a příprava na nadcházející písemné zkoušky. Pro mě to byl maličko nezvyk, neboť z Kodaně jsem zvyklá mít vždy pouze dvě zkoušky za sedm týdnů a to je vše. Tady najednou bylo pět závěrečných prací a pět zkoušek. Nicméně dva týdny uplynuly jako voda a nás po poslední společné zkoušce čekala závěrečná ceremonie a předání diplomu. V takových chvílích nezbývá, než se ohlédnout za posledním rokem a půl. A musím říci, že to byl nejkrásnější rok a půl mého života. Mé vědomosti se rozšířily nejenom akademicky, ale především také kulturně, a mimo důležitých profesionálních kontaktů jsem získala přátelé z celého světa.

Loučení bylo těžké a z mrazivého Vancouveru jsem se vrátila do velice podobně mrazivé Kodaně, kde nyní na své mateřské univerzitě Copenhagen Business School dokončuji poslední dva předměty a začínám psát bakalářskou práci. Jako téma své bakalářské práce jsem si vybrala studium inovace v globálních městech. Mimo jiné se nyní rozhoduji, kam budu pokračovat na magisterské studium. A pokud jste v podobné situaci jako já a nejste si vůbec jistí, jaký program zvolit, na jaké univerzitě a v jakém státě, tak vám tedy vůbec nezávidím, protože sama moc dobře vím, že to není nic příjemného.