Rok druhý

I když už začal nový školní rok, stále mám ještě nevyřízené účty s histologií, embryologií a lékařskou biologií (genetikou); zkoušky z těchto předmětů budou v lednu.

Navíc nám v zimním semestru přibyly tři nové předměty, konkrétně fyziologie, biochemie a lékařská informatika. Od studentů vyšších ročníků jsem slýchal, že druhý ročník je „odměna“ za nováčkovský první rok. To jsem ovšem netušil, že můj studijní plán a předměty se trochu změnily. Od začátku tohoto semestru zvládám průměrně tři testy týdně, nemluvě o individuálních prezentacích a týmovém studiu (TBL). Občas je to trochu drtivý tlak, ale snažím se úkoly řešit jeden po druhém.

Ne všechno ale bylo nudné, jak by se mohlo zdát. Díky novým předmětům, fyziologii a biochemii, jsme měli možnost spojit svoje znalosti v těchto oborech s histologií. Prováděli jsme experiment související s vleklou vředovou nemocí žaludku a možným Zollinger-Ellisonovým syndromem. Jedná se v podstatě o nádorovou tkáň slinivky nebo dvanácterníku, která vylučuje enzym gastrin a stimuluje parietální buňky žaludku (produkující kyselinu chlorovodíkovou). To vede k překyselení žaludku a následně k mukózní ulceraci. Ještě nás několik praktických cvičení a experimentů v biochemii a fyziologii čeká, takže bych řekl, že se rozhodně máme na co těšit.

Kromě školy chodím každou neděli hrát kopanou, abych „nezešílel“. Na naší fakultě vznikl fotbalový tým, který na turnajích soupeří s ostatními pražskými fakultami. Trénuji poctivě, abych postoupil do letního semestru.

Celkem vzato začal tento rok náročně, ale i pozitivně. Nyní se připravuji na blížící se zimní zkouškové období, které už je za rohem. Znamená to ovšem, že nebudu mít žádné vánoční prázdniny.