Prvních osm měsíců

Na začátku května jsem ukončil první rok na The Juilliard School of Music, který předčil ve všech směrech moje očekávání. Jsem spokojený s tím, jaký jsem dokázal za tento akademický rok udělat pokrok ve všech uměleckých oblastech. Náš akademický rok trvá 8 měsíců a je rozdělen na 2 semestry.

Na začátku prvního semestru jsme všichni absolvovali rozřazovací zkoušky ze všech předmětů. Na základě těchto testů jsem byl zařazen do předmětů - Intonace a rytmická cvičení 2, Hudební teorie 2, Nauka o kontrapunktu a na kurz angličtiny. Od druhého semestru mám ještě Dějiny hudby. “Vytestoval” jsem se z povinného klavíru a teoretického předmětu Hudební pojmy. O prázdninách jsme dostali všichni vybrané party z orchestrálního repertoáru. Během září jsme měli “přehrávku” před šéfdirigentem a jeho asistenty, na které jsme prezentovali, jak jsme se naučili party, a podle které, jsme byli během tohoto roku zařazováni do orchestru. Všichni “prváci” musí absolvovat “String Quartet Survey”, na kterém jsme během roku se svým kvartetem nastudovali jeden Mozartův, Haydnův, Beethovenův a Schubertův kvartet.

V hlavním oboru - hře na housle jsem celý rok pracoval s Maestrem Dicterowem, se kterým mě to nesmírně baví. Mám s ním jednu velice efektivní hodinu individuální výuky každý týden. Pak už je na každém, jak pracuje a cvičí doma. Věnuji houslím všechen čas , co mi zbývá po škole. Je velice inspirativní pracovat s ním. Za ten rok jsem dostal mnoho nesmírně užitečných a skvělých rad. Udělali jsme hodně práce, Mr. Dicterow vítá veškeré nové nápady a ideje. Během roku jsem měl šanci spolupracovat s dirigenty jako Maestro James Levine, se kterým jsme nastudovali Smetanovu Prodanou nevěstu. Byla to pro mne nejúžasnější orchestrální zkušenost jakou jsem kdy zažil. Příští rok bude naším novým šéfdirigentem Maestro Alan Gilbert, který je zároveň šéfdirigentem a manažerem New York Philharmonic. Budou to nesmírně cenné zkušenosti a zážitky pro všechny studenty na Juilliardu.

Jsem rád, že zvládám vše podle svých představ na univerzitě, která je ve světovém žebříčku hudebních škol na prvním místě a nejsem tu “páté kolo od vozu”. Byl to pro mne rok plný nových poznatků, zkušeností a hlavně spousty nových informací nejen z oblasti hudby. Školou jsem byl vyslán na světovou soutěž Premio Paganini a na jaře se dostal do Orchestra Competition Juilliard School. Měl jsem příležitost koncertovat s Pro Musica Orchestra v Santa Fe, který byl nominován na cenu Grammy. Předvedl jsem tam dvakrát Mozartův 3. houslový koncert. Po úspěšných koncertech na podzim jsem byl na jaře pozván do Santa Fe znovu. Tentokrát jsem se představil s vlastním recitálem ve skladbách: Brahmse, P. I. Čajkovského a N. Paganiniho. Při té příležitosti jsem hrál i na benefičním koncertě jako sólista s tamním smyčcovým orchestrem z School of Arts v Albuquerque.

Během roku jsem na studentské vstupenky navštěvoval skvělé koncerty a představení Metropolitni opery, New York Philharmonic i New York Ballet. Můžete zde slyšet nejlepší provedení skladeb od Bacha až po současné skladatele. Člověk v tomto kulturním centru světa opravdu nemá jinou šanci než využít úplně všechny možnosti, které se naskýtají. Moc mě tady vše baví a budu i nadále dělat vše pro to, abych na této nejprestižnější univerzitě mohl úspěšně studovat. Velice děkuji The Kellner Family Foundation, že mi svou finanční podporou v tomto akademickém roce umožnila realizovat své plány a sny.