První týdny ve víru velkoměsta

Hned od svého prvního dne v Londýně jsem měl pocit, že jsem zavalen nepřeberným množstvím informací, nabídek, možností atd. Po překonání prvotního pocitu bezradnosti z nového prostředí jsem si však život v Londýně a v univerzitním prostředí začal užívat.

Měl jsem to štěstí, že mi byl přidělen pokoj na koleji hned naproti budovy Department of Aeronautics (tzn. Fakulty leteckého inženýrství), což znamená, že bydlím doslova 5 metrů od budovy, kde se koná většina mých přednášek! Kromě toho se tato kolej nachází hned vedle slavné koncertní síně Royal Albert Hall, takže jsem měl příležitost zažít premiéru nové bondovky Skyfall, které se zúčastnily všechny hvězdy účinkující ve filmu v čele s Danielem Craigem.

V průběhu prvního týdne, tzv. Freshers’ Week, se konal i veletrh klubů a spolků, Freshers’ Fair. Imperial College má největší množství klubů a spolků ze všech britských univerzit – více než 300. Najdete tady proto např. i florbalový klub, i přestože florbal je v Británii poměrně mladý a neznámý sport. Vzhledem k tomu, že mám zkušenosti s florbalem z ČR, jsem se rozhodl stát se členem tohoto univerzitního týmu (což mi mimo jiné umožnilo setkat se s dalším stipendistou TKFF Michalem Sovou). Klub má každoročně asi 20-30 členů, patří tedy mezi ty menší. Účastní se oficiální britské jihovýchodní ligy, stejně jako univerzitní ligy. Protože každý klub musí mít svůj výbor“ (committee), dostal jsem nabídku stát se jedním ze 3 členů této komise, kterou jsem přijal. Z části jsem tedy zodpovědný za finance, chod a organizaci klubu a také klub zastupuji na schůzích studentské unie.

Co se týče mimosportovních spolků, zapojil jsem se do dobrovolnické organizace e.quinox, která se zabývá problémem elektrifikace venkova v rozvojových zemích. Tato iniciativa byla studenty Imperial College založena v roce 2008 a od té doby instalovala několik energetických „kiosků“ ve Rwandě a Tanzanii, čímž zlepšuje kvalitu života tamních obyvatel.

Studium na Imperial College, která je pravděpodobně jednou z nejvíce mezinárodních univerzit v Británii, znamená, že potkáte mnoho zajímavých lidí ze všech koutů světa. Díky tomu zde mám příležitost rozvíjet svou zálibu v cizích jazycích a kulturách. Skupinová konverzace ve 4 jazycích zároveň zde není nic neobvyklého, obzvláště v pozdních večerních a brzkých ranních hodinách. Myslím si, že tato multikulturalita je největší přidanou hodnotou studia v zahraničí.