První semestr za mnou

Z vyprávění znám mnoho studentů, kteří celý semestr téměř nic nedělají, a když přijde jeho konec, tak neví, kam dřív skočit – to se na Anglo-Americké Vysoké Škole v Praze často nestává, neboť je zátěž většinou rovnoměrně rozdělena po celé délce semestru.

Samozřejmě každý učitel je jiný; některý dává kvízy a domácí úkoly na každou hodinu, jinému zas stačí jen dvě velké zkoušky, esej a prezentace. Každý předmět je velmi jasně hodnocen a student tak může během celého semestru přesně vědět, jak na tom je. Zkouškové období je u nás zkrácené jen na týden, ve kterém se píší finální testy. Ty však s výjimkami nejsou z celého semestru – v půlce semestru se píše první zkouška a druhá je tedy z učiva druhé poloviny. Student však nemá nárok na žádnou opravnou zkoušku, takže si musíte dát pozor na všechny testy, eseje, prezentace či jiné formy zkoušení po celý semestr.

Svůj první semestr jsem tedy ukončila v polovině prosince a mohla si užít Vánoce bez stresu. Tedy alespoň částečně, neboť jsem musela čekat až 3 týdny, dokud škola nerozeslala výsledky. Když ten den konečně přišel, byla jsem velice mile překvapena – ze všech předmětů se mi podařilo dostat za A, a můj GPA je tedy rovných 4.0. Nadále tedy pokračuji ve snaze se ucházet o akademické stipendium na podzimní semestr.

Po skončení podzimního semestru mě čekaly měsíc a půl dlouhé prázdniny. Je to vskutku dlouhá doba a nevyužije-li student zimní intenzivní semestr, pak musí přemýšlet, jak tento čas vyplnit. Přestože bylo velmi lákavé zůstat celé dny ležet v posteli a dohnat všechny seriály, odolala jsem pokušení. Jsem velmi pracovitá osoba (občas bohužel až příliš), a tak jsem samozřejmě strávila své volno od školy prací. Již od října pracuji v jednom muzeu, kde buď prodávám lístky, nebo dělám průvodce. První pozice je velmi dobrá při škole, neboť se mohu v klidu učit a přitom si i přivydělat. Ta druhá je skvělá pro volno, neboť provádění člověku rychle ubíhá. Muzeum je však od února v rekonstrukci a musela jsem si najít novou práci. Poštěstilo se mi a nyní pracuji v raw bistru, takže jsem opět blízko zdravé výživě, která je mým velkým koníčkem.

Po prázdninách je velká námaha se zase srovnat se skutečností, že se musím vrátit do školy, nicméně 8. února mi začal druhý semestr. Rozvrh jsem si zvolila již na konci předchozího semestru, takže už jsem dopředu věděla, co mě všechno čeká. Co na svojí škole nejvíce oceňuji je právě flexibilita rozvrhu – můžeme si vybrat, jaké předměty a v jaký čas chceme, takže máte-li štěstí jako já, tak máte hodiny jen od pondělí do středy. To mi dává dostatek volného času na práci v bistru i na učení.

Každý předmět mám pokaždé v téměř úplně jiném kolektivu a je tedy těžké si najít přátele. Ve druhém semestru již však potkávám pár známějších tváří. Obzvláště starší studenti jsou pak skvělí pomocníci při výběru předmětů v budoucích semestrech, neboť mi dávají „recenze“ na různé kantory a jejich předměty. Jinak je však těžké poznat všechny, neboť každý semestr na školu přijíždějí studenti ze zahraničí. Momentálně jich tu studuje na jarní semestr přes 600, přičemž většina pochází z USA. AAU je vskutku velmi mezinárodní prostředí.