První semestr na magisterském studiu

Zdravím Vás, milí čtenáři, z knihovny naší vysoké školy! Po letních prázdninách opět začal školní rok. S posledním ročníkem mého bakalářského studia jsem se rozloučila společně se všemi svými spolužáky v září předáním diplomu. Nyní pokračuji v navazujícím magisterském studiu oboru Veřejná správa na nové budově školy v rušné ulici.

Magisterské studium je zde zaměřeno zejména na prohloubení získaných znalostí z bakalářského studia o koncepční a teoretické souvislosti. Výraznou část obsahové náplně tvoří předměty spojené s reformou veřejné správy a způsobem jejího výkonu v současné době, zejména ve vztahu ke změnám souvisejícím s integrací ČR do EU.

Ačkoliv je listopad, je před námi zápočtové období a zkouškové už také klepe za dveřmi. Tento týden začíná přituhovat, nejen venku za oknem, ale také v přípravách na zápočty. Některé předměty jsou známé z bakalářského studia, ale najde se jich i pár zcela nových a náročnějších. Mezi profilové předměty se řadí např. Teorie veřejné správy, Sociologie veřejné správy, Právo sociálního zabezpečení, Regionální politika, Demografie a Evropské správní právo. Přípravě na Evropské správní právo věnuji asi nejvíce času. Předmět předpokládá znalost správního, evropského a ústavního práva z bakalářského studia. Tak dosavadní znalosti oživuji. :)

Mimo studia se věnuji intenzivní výuce anglického jazyka v jazykové škole Caledonia School. Na současné škole jsem absolvovala závěrečnou zkoušku z německého jazyka, ale uvědomuji si, že světovým jazykem číslo 1 je angličtina. Je nepostradatelná ve světě komunikace, vědy, obchodu, politiky i zábavy. Stala se nezbytným požadavkem v mnoha  oblastech a profesích, tak se snažím svůj nedostatek eliminovat. Jazykový kurz má dotaci 136 lekcí a výsledkem mého snažení by mělo být úspěšné složení cambridgeské jazykové zkoušky, na kterou mě kurz připravuje na červnový termín zkoušky. Intenzita lekcí je 2x90 minut týdně ve večerních hodinách, což mi vyhovuje. V kurzu je nás 10 a  vyučuje nás zkušená zahraniční lektorka Phoebe. Tento měsíc máme úspěšně za sebou 4 lekce.

Kromě studování mě zaměstnává již rok brigáda na centrále mezinárodní ropné a plynárenské společnosti. Pracuji jako support v oddělení Gastro-reporting. Mým úkolem je zpracovávání a tvorba pravidelných reportů ze systému, listování gastro položek do SAP systému, příprava a překlady manuálů gastro výrobků, příprava podkladů pro prezentace a nyní nově tvorba plánogramů v 3D programu. Teprve se v tomto systému zaučuji, ale práce v něm mě baví asi nejvíce. Jde především o konstrukci vitrín v 3D podobě a následném „elektronickém“ umisťování zboží.
Zbytek volného času bych ráda nějak efektivně využila, ale zatím jsem tak neučinila. Možná se to do dalšího příspěvku změní. Ráda bych se věnovala doučování německého jazyka, nebo  relaxačnímu sportu.

Školní knihovna se začíná plnit studenty, psaní seminárních prací je v plném proudu a na mém stole se začínají hromadit komínky materiálů a učebnic…příští týden v úterý je zápočet z Evropského správního práva.