První rok je úspěšně za mnou

Je to skvělý pocit mít konečně prázdniny a odpočinout si po obtížném akademickém roce. Po těžké práci dokáže člověk opravdu mnohem víc ocenit volný čas.

Ve Skotsku jsou semestry kratší a intenzivnější než tomu většinou bývá jinde. Proto jsem ukončila druhý semestr už na začátku dubna a strávila většinu následujících čtyř týdnů připravováním na závěrečné zkoušky. Ty se konaly v první polovině května. Toto období bylo pochopitelně dost náročné a stresující snad pro všechny studenty v Edinburghu. Zkoušky jsou často několik dní za sebou bez přestávky. Během řešení jednotlivých testů jsme se museli vyrovnat s vybíráním odpovědí z možností A-Z, řešením reálných laboratorních problémů, které jsme nikdy před tím neměli příležitost vidět, a s mnoha dalšími otázkami. Není překvapivé, že konec zkoušek byla velká úleva pro nás všechny. Konečně jsme si mohli začít užívat volný čas a překrásné jarní počasí. Na druhou stranu, nervozita stále přetrvávala, protože jsme věděli, že se výsledky zkoušek nedozvíme dřív než na konci června. Popravdě jsme ale na přílišné přemýšlení o zkouškách už neměli moc čas. Museli jsme najít v Edinburghu úschovnu pro naše věci na léto, zabalit zbytek a rozloučit se jak se svými kamarády z univerzity, tak i s Edinburghem na více než tři měsíce. Velmi brzo potom se tisíce studentů nadšeně rozprchli po celém světě, aby nasbírali nejrůznější prázdninové zážitky.

Já trávím první dva měsíce prázdnit prací v lékárně, abych si vydělala peníze na cestování a také abych získala cenné pracovní zkušenosti. I když se mi stýská po přátelích z Edinburghu, je moc fajn být doma se svou rodinou a zase se vidět s kamarády z České republiky. Taky už se nemůžu dočkat všeho, co plánuji na letošní letní prázdniny. Nejdříve pojedu do Belgie na stáž od výzkumného centra The Joint Research Centre (JRC), Institute for Reference Materials and Measurements (IRMM). Tuto stáž organizuje speciálně pro mě Joint Research Centre.  Je to cena, kterou jsem vyhrála v září během soutěže The European Union Contest for Young Scientists, 2012, za úspěšnou obhajobu své práce na téma “Monitoring of Molecular Basis of Drug Abuse”. Jsem přesvědčená, že můj pobyt ve výzkumném ústavu v Belgii bude pro mě skvělá a zajímavá zkušenost jak z profesionálního, tak i osobního hlediska. Poté bych ráda cestovala po Evropě. Moc ráda bych poznala nová místa, zažila atmosféru a kulturu různých zemí a měst a potkala rozličné nové lidi.

Na závěr bych ráda řekla, že po tomto dlouhém a úžasném létě se stanu studentem druhého ročníku na University of Edinburgh. Minulý týden mi The Kellner Family Foundation přislíbila finanční příspěvek na příští akademický rok. Tímto bych nadaci moc ráda poděkovala. Dnes, 22. června, jsem konečně obdržela výsledek své poslední zkoušky a tak vím, že se mi podařilo úspěšně dokončit první rok mého vysokoškolského studia se všemi známkami za A. Teď si můžu opravdu užít léto a těšit se na další rok studia.